Citat:
Ursprungligen postat av
Thimothey
Nja, så går det väl inte riktigt till i praktiken på internaten. Att bli avstängd från själva undervisningen på en vanlig skola är ju en sak, då regleras det säkert i Skolagen efter konstens alla regler. Men att bli avstängd från den här typen av internatet innebär ju per automatik att man inte kan gå kvar på skolan heller, det regleras i avtalen man ingår när man börjar på internatet. Man åtar sig att följa de regler som gäller på Internatskolan, gör man inte det så är det adjöss. Skolan har ju uppenbart varit lite väl slapphänta med det under årens lopp, men den här gången blir det nog svårt att låtsas att det regnar. De får nog strama upp både det ena och det andra för sin egen överlevnads skull.
1. Saken är ju den att skolor som Sigtuna SHL och Lundsberg inte är några "internatskolor" eller "särskilda typer av skolor" i lagens mening. Dessa skolor går ju under skolformerna
grundskola (ÅK 9) och
gymnasieskola (ÅK 1-3). Dessa skolor är alltså inte undantagna på något sätt. Dom kan alltså endast tillämpa avstängning i den form som framgår av Skollagen. Det som sedan rör elevhemmet/internatet regleras ö.h.t inte i Skollagen.
2. Nu vet jag inte hur just Sigtuna SHL avtal ser ut exakt, så med reservation för det. Men i övrigt stämmer inte det du säger. I Lundsberg-fallet fick ju en av de misstänkta bo på hotell, till följd av att han stängts av från internatet/elevhemmet, men fortsätta gå i skolan i dagtid då han inte stängdes av från skolan. Det framgår även av dokumentären.
3. Sedan medger ju Skollagen möjlighet till
tillfällig omplacering och
tillfällig placering utanför den egna skolenheten, vilket givetvis skolan skulle kunna använda sig av. Men då är det ju inte längre
avstängning vi pratar om.