Har SSHL börjar anlita PR experter ?
Vad är din poäng ? Du råkade inte illa ut (eller så tillhörde du dem som tycker systemet är toppen och inget man pratar om).
Att man inte ska få prata om f eftersom y - är en usel retorik.
Det som sägs om SSHL är att skolan är sällsamt bra på att tystna ner skandaler (kolla gärna i den andra tråden om Sigtuna). Självfallet kommer vi inte att bli tystade utan nu är det nog dags att dra av plåstret och låta all skit komma fram alldeles oavsett hur högt det stänker.
Det som framkommit hittills visar på helt sjuka grejer och det fattar väl alla att det är alla som försöker skapa tystnad som påstår att eleverna hatas rent generellt. Det stämmer inte. Det ser alla som läser här. Däremot ska alla som medverkar till att upprätta en kultur med pennalism, övergrepp och mobbning fatta hur vidriga de är.
Och vad är det för empatilösa kräk som skriver hör om en modig kvinna som berättar om vad hon råkade ut för, inte bara vad gäller händelsen utan också den totala brist på stöd hon fick. Uppgifter i tråden om att hon inte ville prata med skolans kurator och att man vet det för att personal på skolan sagt det - är det så de förhåller sig till individer ? Man kan prata öppet om det med studenter men på ett sätt som drar skuld och skam över studenten ?
Alldeles oavsett bevisläge om våldtäkt osv - så gör man inte så. Och varför skulle kurator från skolan hjälpa? När personalen ändå verkar läcka som såll ?
Vidriga aktiviteter bland tjejerna också.
Citat:
Ursprungligen postat av
anonympanda10
Jag tog nyligen studenten från SSHL och stormtrivdes under hela min gymnasietid. Jag bodde på internatet på grund av min familjs boendesituation. Från min tid på skolan har jag vänner för livet och känner flera som går där just nu. Jag blev extremt ledsen och chockad när jag hörde det som hade hänt, men jag tycker att folk är väldigt snabba med att dra förhastade slutsatser i den här situationen. Under min tid på SSHL upplevde jag aldrig det som sägs i nyheterna, till exempel ett poängsystem. Jag har hört från vänner på Lundsberg att det finns ett s.k. poängsystem där, men hörde aldrig om något sånt på SSHL.
Och när det kommer till nollning så kan jag med säkerhet konstatera att det sker på nästan alla gymnasieskolor.
Det som har hänt är oerhört allvarligt. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att de misstänkta inte är dömda, och att rättsprocessen måste få ha sin gång. De inblandades familjer har också rätt till personlig integritet. Jag upplever att diskussionen på sina håll har kommit att handla mer om skvaller, spekulationer och familjernas bakgrund än de drabbade personernas välmående, som borde stå i centrum.
Jag har full förståelse för att man kan bli upprörd när man hör om detta, men tänk på att det inte påverkar er, och att det kan kännas otryggt för de andra eleverna med så mycket ilska och hat mot skolan och elever generellt. Vi måste inte klanka ner på hela skolan på grund av en specifik händelse. Det finns fortfarande elever på SSHL som inte har någonting med det inträffade att göra och som nu måste hantera både situationen och den omfattande kritik som riktas mot skolan. Det är viktigt att även visa hänsyn till dem. När jag gick på skolan, vilket var nyligen, så utfördes ingen nollning på mitt elevhem, trots att det lågt ”högt” i rang. Det var en trygg stämning med bra gemenskap mellan de olika årskurserna.