Citat:
Ursprungligen postat av
Jikad
Nej. Översvämmningarna är helt och hållet bevisade att ha varit på enorm skala.
Judarna existerade inte för 12000 år sedan när detta inträffade.
Spännande. Så du anser att Bibeln pratar om havshöjningen efter istiden? Vilka belägg har du för det?
Citat:
Berättelserna som bibeln återberättar har följt civilisation efter civilisation, med anpassningar efter var tids kulturella böjelser.
Ja, det är sannolikt att bibeln snott översvämningsmyter från andra. Där är vi helt överens.
Citat:
Idag söker man precis samma sanningar i kvant och astrofysiken. Vilket är berättelser som är proppfulla med magi och mirakel.
Nej. Du har fel. Kvantmekanik följer naturlagar till 100 %.
Citat:
Sanningarna som dessa berättelser försöker förmedla är allegoriska.
Då är vi överens om att händelsen som den beskrivs är påhittad. Så vad bjäbbar du om?
Citat:
låt bli att bokstavstolka. Det leder ingen vart.
Låter rimligt. Problemet är bara att du i nästa andetag kommer stå fast vid att andra uppenbart påhittade händelser minsann visst är sanna, t ex Jesus återuppståndelse.
Jag är fine med att kalla i princip hela bibeln för påhitt, du är det inte. Så är det någon som ska sluta bokstavstolka så är det du själv



Citat:
Nämn gärna någon av dina miljarder anledningar.
Behövs inte eftersom vi är överens om att berättelsen, som den anges i bibeln, helt enkelt inte är sann. Varför ska jag motbevisa något som ingen av oss tror på???? Är du helt jävla dum i huvudet???