Citat:
Ursprungligen postat av
Duvlort
Men det här med att blinka verkar vara så svårt för många, så varför inte göra det enkelt för alla? Blinka bara när du kör ut?
Ser så många konstiga varianter varje dag så man undrar var fan folk får sina körkort ifrån.
• Blinkar inte alls, för jag kör rakt igenom.
• Blinkar bara vänster för jag ska ju svänga vänster (tror att det är korsning)
• Blinkar höger för tidigt. (jag ska ju ut nångång)
Jaha…
Så ska vi då göra detsamma överallt i trafiken, för oavsett om det så är t ex den enklaste av korsningar, så kan man förvänta sig att det finns de som lik förbannat kan knasa till det med sin signalgivning på nåt jäkla sätt.
Alltså, att det förekommer att folk blinkar fel eller knasigt har vi fått leva med sen bilen kom, typ, och det lär inte ändra sig i första taget.
Så det ligger en hel del ansvar på oss själva att kunna tolka andras teckengivning på ett förnuftigt sätt, för t o m när folk signalerar helt korrekt så finns det en hel del exempel på när det lik förbannat kan finnas fler tolkningar än bara en enda som kan vara den rätta. Alltså att bilen som ger signal helt korrekt i aktuell situation ändå kan ha flera aktuella alternativ som föranleder aktuell signalgivning. Så hur ska vi andra trafikanter hantera det…?
En god förare samlar in en massa info, scannar av situationen och ev tänkbara kommande scenarier utifrån en snabb analys av den tillgängliga infon, där signalgivning ingår. Och ska sen kunna anpassa sig själv till detta.
Jag själv t ex, kan ofta vid färd fram mot CP, eller i CP, eller påväg ur CP, ha nytta av att hålla koll på hur andra trafikanter signalerar oavsett om de är inne i CP, ankommer mot CP på någon anslutning, eller är bakom mig i CP eller påväg in i CP bakom mig, eller kört ur CP framför mig dras signalgivning, eller brist på sådan, kan hela tiden ge mig viss information om vad jag ev kan förvänta mig av dem, vad som sannolikt sker i nästa skede etc.