Citat:
Ursprungligen postat av
Majsmannen2
Okej. Eftersom du besvarade min post så antog jag du läste den och således förstod du också att jag var en gnutta oseriös om du läste vidare. Men den ville du inte leta upp och citera.
När jag bad dig leta upp den och citera där jag sa att "ska jag vara seriös", då tyckte du att det kunde jag göra själv. Varpå jag sa det gick lättare att citera mig på det sätt som passar dig bäst.
Ifall målet är att det ska födas fler barn och du visar statistik från usa som bekräftar att det blivit så efter att ett förbud mot abort införts. Då fungerar det ju uppenbarligen. Och då är det ju positivt.
Sedan tyckte jag ditt egna stycke besvarade ditt sista stycke. Så jag gjorde det enkelt och sa. Läs ovan. Så besvarade du din egen fråga.
Försök inte svamla bort det.
Ditt inlägg var otydligt. Men nu har du förklarar det, precis som jag bad dig om att göra.
Ja,
födslarna per kvinna har ökat i USA med 0.6%. Sedan abortförbudet infördes. Men om du hade läst mitt inlägg ordentligt så hade du sett att även plötslig spädbarnsdöd har ökat med 6-10% i vissa delstater I USA som har abortförbud och med 13% i en delstat som har abortförbud. Det föds fler bebisar. Men det dör också fler bebisar... Än tidigare.
Lägg därtill de kvinnor som skadas och dör pga. Abortförbudet i dessa delstater. Dessa kvinnor väntar barn, som är älskade och efterlängtade! Men så går något fel, tex. En sjukdom hos fostret. Och ingen läkare törs utföra
nödvändig abort med rädsla att straffas pga. Abortförbudet. Och kvinnor har dött i sepsis eller skadats allvarligt. Vissa har blivit infertila. Dör kvinnor eller blir infertila, så kan de inte föda några barn...
I övrigt skiljer det sig i olika delstater. I Texas som har extremt strängt abortförbud föddes det 403 439 bebisar 2015. År 2025 föddes det 390 203 bebisar. Där föds det alltså
färre bebisar sedan deras mycket stränga abortförbud. Lägg därtill ökad spädbarnsdöd... med närmre 13%, sedan införandet av extremt strängt abortförbud.
Dvs. Barnafödandet minskar I Texas. Och spädbarnsdöd ökar. Trots mycket strängt abortförbud.
Abortförbud är inte en lösning på minskat barnafödande. Abortförbud skapar endast nya problem. Det är allt.