2026-10-05, 10:13
  #169
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cateatdog
Inför förkortad arbetstid för kvinnor i relationer mellan 25-35 är
Kommer aldrig kunna appliceras i vårt samhälle. Min fru jobbade 50% när barnen var små tack vare att vi valde bort några kronor och jag hade en tillräcklig inkomst.
Alla i familjen vann på detta. Jag jobbade 10-timmars pass men behövde inte göra mycket alls när jag kom hem och barnen hade närvarande föräldrar då jag hann med att umgås med dom på kvällarna även om det handlade om att hjälpa till med läxor eller skjutsas till träningar mm mm.

Så tacksam för att vi fick möjligheten att ha detta upplägget.
Hur såg hennes respektive din möjlighet att göra karriär ut när hon började jobba 100% igen? Er respektive löneutveckling?
Citera
2026-10-05, 10:15
  #170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Litteraturens
Låt de med egna resurser ha en stor familj. Modern är i hemmet och de äldre släktingarna hjälper till som de orkar.
Och när de äldre släktingarna inte längre orkar blir det också kvinnans roll att vårda dem.
Kvinnor vill annat än att vårda barn, föräldrar och till slut make i hemmet. Det är ett väldigt kringskuret liv.
Citera
2026-10-05, 10:19
  #171
Medlem
En stor anledning till minskat barnafödande är ju fyra dyra bostäder. Lös det så löser sig allt.
Citera
2026-10-05, 10:25
  #172
Medlem
zzzTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1717-1776
Jorden är överbefolkad så varför uppmuntra mer barnafödande


Jorden är överbefolkat av äldre som gått i pension och antalet unga i arbetsför ålder kan snart inte fylla luckorna , och det blir värre varje år. Håll ett öga på sydkorea 0.9 barn per kvinna , den lägsta reproduktionssiffran i hela den industrialiserade världen.
__________________
Senast redigerad av zzzT 2026-10-05 kl. 10:27.
Citera
2026-10-05, 10:28
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
På någon sätt så fungerar det för alla andra grupper utom svenskar. Om muslimer eller indier klarar av att leva i fungerande familjer med många barn så går det om man har rätt förhållningssätt och tänkande vilket de flesta nutida svenskar saknar.

Förutsättningarna är annorlunda för muslimer och indier, speciellt för dem som flyttat hit till Sverige.
Jag tror att vi i varjefall borde blicka lite bakåt i vår historia för att se vad som gick fel och varför.
Om vi ex. går tillbaka till 40-talisterna, så skaffade merparten av dem barn innan 30 år.
Även de som idag skulle dömts ut som rent hopplösa hade familj på den tiden.
Vanligt var att kvinnorna skafffade barn mellan 23-26 år.
Det som jag skulle säga att skillnaden var då på 60-70 talet var att bostäder fick alla, men det kunde variera lite vilken kvalite det var i, men detta var inget som folk direkt hakade upp sig på.
Du hade inte den otryggheten då i vissa områden som nu.
Det fanns sämre område med mycket slagsmål odyl. Men inte skjutningar eller mord och inte heller droger, utan mer fylleri.
Att få arbete var också långt enklare. Det fanns ingen arbetslöshet som idag och det behövdes inte heller utbildas i all evighet för det enklaste skitjobbet.
Du hade inte heller denna materialism som du har idag. Bakelittelefonen som alla använde sig av såg i stort sätt likadan ut i 20 år. TV kom med lite nya modeller vart annat år och det var i stort inte så stor skillnad på vad som hände från ett år till annat. Fjärrkontrollen till TV var väl den hetaste tekiska utvecklingen under 70-talet inom hemelektronik.
Kvinnor jobbade ofta också, men man hade inte slagit i dem detta att de också skulle göra karriär, utan de jobbade ofta som kontorister eller inom textilindustrin odyl.
Så med lite sammanfattning: Högre krav på oss själva, våra partners, högre krav på materiell standard, dyrare levnadskostnader delvis pga våra egna höga krav, men också pga otrygghet/upplevd otrygghet.
__________________
Senast redigerad av Kammadaj 2026-10-05 kl. 10:31.
Citera
2026-10-05, 10:31
  #174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Och när de äldre släktingarna inte längre orkar blir det också kvinnans roll att vårda dem.
Kvinnor vill annat än att vårda barn, föräldrar och till slut make i hemmet. Det är ett väldigt kringskuret liv.


Det är just så det var meningen, ja... Men nu är det slut på det och det är de engelska teknik-herrarna som bestämt att de aldrig tyckte om damen ifrån första början.
Citera
2026-10-05, 10:34
  #175
Medlem
bangarangas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Kvinnor vill annat än att vårda barn

Därför föds det inga barn.
Citera
2026-10-05, 10:34
  #176
Medlem
Vi bör också tänka på att flickan blir älskad för detta, vad ni kallar för att vara en uppoffring och att samhället byggs omkring henne o barnen.
Citera
2026-10-05, 10:37
  #177
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyAlfa
100% korrekt angående att barnfamiljerna är den i särklass mest gynnade gruppen i samhället. Det har dessutom ingen påtaglig effekt för barnafödandet. De som lever i en klassisk kärnfamilj skaffar oftast minst 2 barn, så det är inte där problemet ligger. Problemet är att det inte är tillräckligt många som lever i en klassisk kärnfamilj.
Mer bidrag och fler förmåner kommer inte leda till ökat barnafödande.
Vad är det då som kan öka barnafödandet?
Det största problemet är att barnafödandet börjar så sent som det gör, oftast efter att kvinnan har hunnit fylla 30.
Då finns det helt enkelt inte tillräckligt med tid för att skaffa fler barn.

För att öka barnafödandet så behöver alltså åldern på förstföderskor gå ner drastiskt och hur lyckas man med det?
Det självklara svaret är att man kommer ut i arbetslivet mycket tidigare än vad man gör nu.
Som det är nu så krävs det i princip alltid en universitetsexamen även för de enklaste kontorsjobben. Snittåldern för universitetsexamen är ca 28år sedan vill man antagligen ha fast jobb innan man ens börjar tänka på att skaffa barn. Därefter vill man kanske skaffa sig lite bättre ekonomiska förutsättningar och vips så har man antagligen passerat 30-års gränsen med god marginal.
Man kan börja med att ta bort kravet på universitetsexamen för de allra flesta tjänstemanna jobb i offentlig sektor, öka antal terminer till tre per på inom universitetsvärlden (alltså ingen sommarledighet) och ge större incitament till att slutföra sina studier så tidigt som möjligt
Varför fortsätter ni med det här skitsnacket?! Nej, "problemet" är att de flesta nöjer sig med 2 barn och inte skaffar en 3a, och absolut inte en 4a då det är utanför normen. Och jo, de allra flesta som skaffar 2 hade hunnit skaffa en 3a..
Citera
2026-10-05, 10:42
  #178
Medlem
norther1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Varför fortsätter ni med det här skitsnacket?! Nej, "problemet" är att de flesta nöjer sig med 2 barn och inte skaffar en 3a, och absolut inte en 4a då det är utanför normen. Och jo, de allra flesta som skaffar 2 hade hunnit skaffa en 3a..

Därför att vetenskapen säger så. Finns gott om forskning som stödjer tesen att ju senare kvinnor börjar föda barn, desto färre barn kommer hon föda. Rätt uppenbart egentligen.
Citera
2026-10-05, 10:44
  #179
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Rullator-Ronny
200 000 kr låter som jättemycket pengar för en 19-årig gymnasiestudent i Växjö fordonsgymnasium. Det är inte till för att locka 40-åriga HR-kärringar, de är för gamla för att få barn oavsett.
Fler kvinnor över 40 skaffar barn än tonåringar så visst går det, även om det är svårt. Vill man ha ett fattigt sexistiskt afghansamhälle tycker man kanske det är bra att kvinnor enbart är barnmaskiner och tonåringar blir gravida utan utbildning, fattiga länder och låg utbildning för kvinnor har perfekt korrelation.
Citera
2026-10-05, 10:45
  #180
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av DI3SEL
Är vi kollektivt ett gäng jävla idioter? varför i hela helvetet satsar man på kvinnor eller försöker gynna dom?

DOM GER JU FAN INGET I VÄRDE.

Fullkomligt jävla efterblivna forskare

enda anledningen till varför vi har det här problemet är för att man har förstört strukturer SOM FUNGERADE. för att nån psykisk sjuk jävla skata skulle "tycka"

Man satsade på kvinnor så att de skulle arbeta men de är överrepresenterade i antalet sjukskrivningar, är man borta från jobbet så producerar man inte den matematiken fattar ju vemsomhelst. IDIOTER!
Du ger inget i värde heller (liksom de flesta män). Sen kan man inte generalisera 50% av befolkningen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in