Citat:
Ursprungligen postat av
Varmlandskorven
SD tappade väljare detta valet då M tog över deras kärnfrågor och S har lika restriktiv migrationspolitik som M . Det som skiljer är att S är mer på arbetarnas sida och inte slipsnissarnas.
Nej, men försök gärna intala dig det. Det har de inte gjort på 50 år och frågan var om de någonsin var det, var väl ett sätt att vinna väljare. Men man är knappast på arbetares sida om man jagar bort deras arbetsgivare och snor majoritet av inkomsterna för "välfärd" (schweiz och japan bevisar att det går med betydligt lägre skatteuttag).
Nu är s bara på bidragstagarnas sida (röstboskap) eller snarare på deras egen sida, makten framför allt. Att inte låta folk (arbetare) råda över sina egna pengar är inte att vara på deras sida, det är socialism och leder aldrig till något bra. Socialismen är sossarnas slutmål. Tack och lov tappar de i opinionen men deras ofunktionella institutioner finns tyvärr kvar.