Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Låsningen är svår.
Jag tror det är helt otänkbart att C skulle gå med på V i regeringen. Några anledningar:
- De skulle då vara medskyldiga till att släppa fram V i en regering för första gången i Sveriges historia
- C kan inte stödja en S+MP+V-regering och själva inte sitta med, alltså skulle det krävas att C och V sitter i samma regering tillsammans, vilket är fullständigt otänkbart
Något sannolikare är då att V släpper sina krav på att sitta i regering och stödjer en S+C+MP-regering. Men:
- De skulle då få oerhört mycket sakpolitik som kompensation
- De har guldläget att när som helst kunna fälla regeringen under hela mandatperioden
- Resultatet av detta skulle bli den mest vänsterinriktade politik Sverige någonsin har haft
Du är snett på det. C kommer inte ingå i regeringen även om det är en S+MP-regering eftersom deras väljare kommer tycka väldigt illa om det, med tanke på hur mycket V-politik som skulle komma med.
Det här projektet är dödfött. Om V är med i regeringen kommer C inte kunna stödja den. Om V inte är med kommer de inte kunna komma överens om budgeten, en budget som stödjs av både V och C är närmast omöjlig. Du säger det själv, "den mest vänsterinriktade politik Sverige någonsin har haft". Tror du på fullaste allvar att C skulle rösta ja till en sådan?