Citat:
Ursprungligen postat av
Veridictores
Frågan är väl snarare om du är med på att om snipan hanterats kompetent hade olyckan inte behövt ske.
Det finns extremt många om och men i detta, från att snipan kunde varit 50 meter styrbord eller babord och (såklart) att fartyget uppmärksammats i tid. Kompetens har egentligen inte med detta att göra, snarare tur och otur. Båda parter hade missat den andre, men det var fartyget som bröt mot regelverket mest.
Att snipan, med egen utkik, kunde ha hanterat MV:s regelbrott, förmodligen på ett bra sätt, är i grunden en annan sak än Misje Verdes regelbrott.
Litet som att fråga den överlevande mamman med barnet mosat i barnstolen: "Men snälla Matilda, varför såg du dig inte för i backspegeln, då hade du sett lastbilen där chauffören surfade på mobilen, och hunnit undan. I trafiken måste alla se sig för."
Det är inte bara viktigt att förstå att egen vaksamhet kunde räddat snipan Doris, men det är också viktigt att kunna väga ansvarsgraden bristen i utkik. Att hålla utkik akterut för att fånga upp fartyg som inte framförs med vederbörlig omsorg är inte samma sak som att köra över båtar man hinner upp.
Du brukar säga "minst lika skyldig" om snipans skeppare. Jag tror många har svårt att se det så.