Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Javisst blir det en sanning när MSM sprider det för det finns ingen motbild som får höras. De kanske visade att de hade fel på avpixlat eller annat ställe, men om det var fel sida, kunde det så klart inte gå fram. Tänkte själv när jag läste det här: "Det kan inte stämma?" så jag googlade och det visade sig att det var fel. Då fanns det så man kunde skriva och meddela dem, om saker i artikeln var fel, vilket jag gjorde med källhänvisning. Men inte brydde man sig om det. Man står över sanningen.
Deras källhänvisning var rätt, men specialplockad. Till och med i den, står det att egentligen skulle det vara en kvinna, men eftersom öltunnan som man skulle bära var så tung, fick en dräng hoppa in och klä sig till Lucia. Om man läser källan.
Den första kända beskrivningen av Lucia är från 1764. Sen har det alltid funnits spex, men det har inte varit någon norm när det gäller luciafirande, tvärtom. En förvrängning av verkligheten.
Visst är det en fin tradition, kanske en av de vackraste i världen. Men de som hatar allt som är svenskt, vill besudla den.
Hatar inte det som är svenskt men eftersom jag är ateist har jag svårt för de kristna inslagen i form av diverse sånger.
Så vi är överens om att minst två män varit Lucia under 1800-talet? Och att det troliga antalet är enormt mycket större? Isf, på vilket sätt är det då att spotta på en gammal fin tradition ifall någon gök med penis är Lucia i år?
Och om Lucia nr 1, 2 eller 5 i Sverige var en man eller om det först var nummer 712 som inte var en blond kvinna, på vilket sätt påverkar det vad som är normen här? För du kan väl inte slå mig på fingrarna och hitta länkar där någon påstår att det är en norm att Lucia är man eller att normen är att det är ett könsneutralt uppdrag att vara Lucia? Alla människor även de som vill se fler manliga Lucior, är väl helt med på att normen är att Lucia är en kvinna, tärnorna kvinnor och stjärngossarna just gossar.
Den här tråden handlar ju sedan om en svensk maträtt, kåldolmen. En maträtt som hämtat inspiration från andra länder och kulturer men som såklart är svensk husmanskost. Måhända glider vi därför off topic när vi börjar prata om traditioner istället för mat men jag tycker att det är lite OK eftersom traditioner är som mat. Precis som recept så utvecklas traditioner hela tiden och man hämtar inspiration från diverse olika håll. Eftersom vi pratat om Lucia, kan vi väl titta lite på den svenska julen.
I min värld är detta svensk jul.
- Julskinka
- Julbordsmat med sill, ost, köttbullar, prinskorv, potatis osv
- Julklappar
- Jultomte (röd dräkt)
- Firandet sker den 24/12
- Kalle på TV
- Karl-Bertil på TV
- SVT´s julvärd tänder ett ljus
- Julgran
- Glögg
- Julsnaps
- Alladin chokladask
- Adventsstjärnor i fönstren
Jag har säkert glömt bort ett antal grejer men i stort sett så är jag nöjd om jag får en julafton med grejerna ovan. Och när har då dessa olika grejer kommit in i mitt liv och blivit en del av traditionen? Svaret är att de flesta av dem har alltid funnits med när jag och min släkt firat jul. Men definitivt inte allt.
Karl-Bertil klev väl in som tradition 1975 om jag inte minns fel och då var jag tonåring. Så jag har iaf lagt till en grej på min "utan dessa grejer är det inte jul". Och en har också försvunnit. Under många år var Scooby Doo på TV minst lika viktigt som Kalle. Men det är det ju inte längre. Och alla de där andra grejerna som fanns redan när jag började vara medveten om vad julafton var för något, de har ju inte ingått i traditionen de heller genom alla tider.
- Julgran har vi väl haft sedan mitten av 1700-talet
- Jultomte är ca 100 år yngre typ, dvs mitten av 1800-talet
- Julskinka blev tydligen något vi åt på jul i slutet av 1800-talet
- Och Kalle på jul han kom 1960
Så den svenska jultraditionen verkar hela tiden ta in nya saker. Och en jävla massa fina traditioner har försvunnit. Så som att julbocken delar ut klappar och glöm inte det roliga julklappandet, dvs att kasta in klappar hos någon och sedan springa. Och ven sätter idag ut en julanek eller äter gristfötter och doppar i grytan?
Så om det är OK att en så svensk tradition som julafton förändras radikalt genom att saker både faller i glömska eller minskar i popularitet samtidigt som andra saker kliver in i värmen under hundratals av år, varför skriker folk så förbannat när något ändras numera?
Och vad spelar det för roll om folk säger att kåldolmar, det uppfann minsann Kemal Ataturk?