2026-09-28, 08:59
  #5605
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
V har ju fattat att de inte kommer med ändå.

Det är möjligt, men i så fall är det ju rent ut sagt löjligt och barnsligt att göra så här.

Och jag är rätt säker på att V inte har gått till val på att man tänker ge talmansposten till Tidö.

Men det får som sagt V stå för.
Citera
2026-09-28, 09:01
  #5606
Medlem
flytandelyckas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Morgan Johansson och Anders Ygeman missade stor löneökning.

Mogge i talmanspodiet är lika med svartalfen på Gringotts bank.
Citera
2026-09-28, 09:03
  #5607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Nej, behövs ett lag som har regeringsunderlag för att avsätta en regering. Annars återkommer Tidö 2.0 med stöd av två centerpartistiska vildar.

Nej, det är två olika saker. Den majoritet som krävs för att avsätta en regering behöver inte nödvändigtvis själva kunna sätta ihop en egen regering. Avsätts en regering måste en ny tillsättas, men det kan bli vilken som helst som går att bygga utifrån läget i Riksdagen.
Citera
2026-09-28, 09:04
  #5608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Såklart eftersom Vs grundmål är att minska klyftorna i samhället. V vill de som tjänar 67 000kr att straffbeskattas ihjäll för att inte bli någon stor skillmad om man tjänar 40, 50 eller 70.

V skulle inte acceptera en ökad statsbelåning som finansierar högre bidrag men samridigt de med över 67 000kr får behålla mer i plånboken eftersom klyftorna skulle öka ännu mer.

När det gäller S, här säger Damberg innan valet att de vill höja skatten till de med över 67 000kr:

https://efn.se/s-vill-hoja-skatten-for-personer-som-tjanar-mer-an-67000-kronor-i-manaden

Jo, absolut. Men man kan minska klyftor antingen genom att "göra de rika fattiga" eller "göra de fattiga rika". Men visst, det är säkert mer effektivt att vi alla blir lika fattiga. Så jag är med dig så långt. Varför V skulle ha nått emot att vi belånar oss mer är jag dock inte med på. De har väl inget intresse för sunda statsfinanser? Absolut köper jag att de hellre straffbeskattar folk, men jag tror ändå det är nått de skulle vara öppna för att kompromissa kring.

Vad Damberg har sagt är helt irrelevant. Det man med säkerhet vet inför den här regeringsbildningen är att sossarna sätter regeringsmakten framför sakpolitik.

Så vad tror du? C viker sig för V? C går till tidö? Nyval?
Citera
2026-09-28, 09:05
  #5609
Medlem
Sunimods avatar
S kallar till pressträff nu kl. 09:30

https://www.svt.se/
Citera
2026-09-28, 09:05
  #5610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simson12
V kanske även kan acceptera en Moderatledd regering, om alternativet är att bli förnedrade.
Att M valde Norlén till talman är typiskt M, vilket rävspel! De strör salt i såren verkligen.

Alltså, inte omöjligt med tanke på hur de agerar nu. Moderaterna kanske kan ge V en hel del sakpolitik de vill ha? Vore verkligen en intressant utveckling.
Citera
2026-09-28, 09:07
  #5611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Instämmer. Helt underbart att se Maggan-Haggan förnedrad. Så som den kärringen ljugit den här valrörelsen. Karma is a bitch.

Karma är hård men rättvis Magdas dagar som partiledare kan nog vara räknade också om hon inte får till en regering. Hon har redan förlorat ett val.
Citera
2026-09-28, 09:10
  #5612
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Du kan ju läsa vad ÖB och finske presidenten skrivit offentligt.

Sen kan du ju fundera på hur mycket pengar och vapen vi stöder Ukraina med.

I princip i krig med Ryssland är vi.

Oj, här kommer ett litet rysstroll ut ur garderoben😉 Men dina synpunkter kanske vi kan ta i Ukrainatråden.
Citera
2026-09-28, 09:11
  #5613
Medlem
Sqrbankens avatar
Vad S har på hjärtat under blixtinkallad PT nu kring 09:20 blir intressant.
Citera
2026-09-28, 09:11
  #5614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Om V idag röstar på en moderat talman trots att den egna sidan har ett eget förslag så skulle det för mig, om jag var Magdalena Andersson, innebära att jag aldrig skulle ta med dem i "min" regering.

Aldrig.

Jag tror på förhandlingar och kompromisser, i allt från ens helt egna privata beslut upp till internationella frågor. I de processerna kan hot mycket väl ingå. Men gör man verklighet av ett hot så är man, per definition, en fiende. Och fiender och fientliga ska man inte huka sig för, inte överhuvudtaget.

Det spelar ingen roll att det inte spelar nån större roll, eller att Norlén varit en rätt bra talman. Men om V röstar på "motståndarsidans" kandidat i talmansomröstening skulle jag, om jag var regeringsbildare, direkt efter omröstningen hålla en presskonferense och lugnt meddela att V nu inte under några omständigheter kommer att kunna vara med i en S-ledd regering. Å andra sidan är jag förstås inte politiker (och det är nog inte så underligt heller ).

Ja, och om V skulle rösta på den (f.n.) okände S-kandidaten så skulle V signalera att de ger upp motståndet och att det blir lätt för S att förhandla bort V ur regeringen.

Och skulle Magdalena Andersson agera så som du beskriver så blir hon inte statsminister utan vi får en cirkus med 4 talmansrundor och därefter extraval. Först kommer talmannen föreslå Magdalena Andersson som regeringsbildare, när hon misslyckats (pga att hon så tydligt exkluderat V) så går erbjudandet till Ulf K och när han misslyckats får (sannolikt) Elisabeth Thand Ringqvist (alternativt Ebba Busch) chansen att bilda en "mittenbaserad" regering, och när sedan hon misslyckats får Magdalena pröva igen och sedan har vi extravalet.
Citera
2026-09-28, 09:16
  #5615
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Vad S har på hjärtat under blixtinkallad PT nu kring 09:20 blir intressant.

Försöka lägga över ansvaret för omöjlig regeringsbildning på C och V?

Allvarligt läge i Sverige! Ansvar!
__________________
Senast redigerad av Mostcomebackfomo 2026-09-28 kl. 09:23.
Citera
2026-09-28, 09:18
  #5616
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Vad S har på hjärtat under blixtinkallad PT nu kring 09:20 blir intressant.
Det kanske vore smart av S att lansera Kerstin Lundgren (C) som talmanskandidat?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in