2026-09-28, 08:06
  #5569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Hela den här situationen som ju dessutom varit tidigare beror på att systemet är feldesignat för den tid vi lever i nu. En rest ifrån när det inte fanns så många partier.
Småpartier har för mycket att säga till om.

Det är för många partier. Och de är lika i många frågor.
Vi borde istället rösta på om vi vill ha en höger eller vänstersyn på politiken och beslut.

Om man räknar in Centern till höger och tänker på att S gått åt höger i flera frågor finns det ju egentligen en högermajoritet.
Men istället kan vi få en Mp och V styrd politik.

Inte nån riktig demokrati enligt mig.

Ja, vissa delar av regelverket är ålderdomligt. Men det är inte säkert att saker skulle ha fungerat bättre med färre partier. Snarare är det partiernas storlek och deras relativa storlek som stökar till det. Hade S legat på 45% av rösterna hade det inte uppstått de problem som uppstår nu när S ligger på 28%.
Citera
2026-09-28, 08:06
  #5570
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Vi skriver väl här för vi gillar att gissa?
Gissa på du men din fråga är omöjlig att svara på.
Dagens händelser är mycket intressant att följa.
Om V går emot S i val av talman så är de på kollisonskurs.

Se så, skynda dig till jobbet nu.
Citera
2026-09-28, 08:10
  #5571
Medlem
Studsbolls avatar
Det ser ut att bli kaos oavsett om Sosseriet misslyckas eller inte. UffePuffeDvärg säger nu att Tidö är ett avslutat kapitel och att SD inte behöver sitta i regering med honom. Det betyder att Vänsterpartiet kommer hindra Sosseriet och SD kommer hindra de ständigt svekfulla Moderaterna. Det enda som kan lösa problemet är ett extra val där SD ökar och UffePuffeDvärg minskar samtidigt som L ändå blir kvar, vilket inte är givet. Men i väntan på allt detta är det Gudi behagligt att Noshit Dadgostar sänker Sosseriets tilltänkta talman, det bådar gott för en total låsning i den rödgröna röran.
Citera
2026-09-28, 08:10
  #5572
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Ja, vissa delar av regelverket är ålderdomligt. Men det är inte säkert att saker skulle ha fungerat bättre med färre partier. Snarare är det partiernas storlek och deras relativa storlek som stökar till det. Hade S legat på 45% av rösterna hade det inte uppstått de problem som uppstår nu när S ligger på 28%.
Vi har inte fler småpartier nu än tidigare val och det har gått att få till en regering.
Dock den här gången har några partier satt upp "röda linjer" vilket klart har försvårat möjligheterna till att få till en regering.

Det tog Stefan Löfven över 130 dagar när han bildade regering efter valet 2018 så det vänstra blocket har haft svårt att samarbete vilket vi även nu ser när V verkar vara på kollisionskurs mot S i val av talman.

Dagens händelser kommer vara intressanta att följa.
__________________
Senast redigerad av Sunimod 2026-09-28 kl. 08:13.
Citera
2026-09-28, 08:13
  #5573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Magda kan väl köra själv?
Och göra upp med de andra partierna i varje fråga.
Sossarna har dragit sig åt höger så det borde väl gå i många frågor. För att slippa V och MP.

Hon måste släppas fram först och det kommer inte att vara gratis.

Hon måste muta C + v+ mp alternativt C+ Kd + l + mp.
Citera
2026-09-28, 08:21
  #5574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
Jag tycker inte V är särskilt klandervärda i detta. Dom följer ju bara det dom lovat sina väljare.

Dom som förlorar mest på detta är S som visar sig vara regeringsodugliga. Stackars Maggan, hon ropade hej innan hon var över ån

Håller med om att V agerar rätt utifrån sitt perspektiv. Jag ville mer peka på att C får mindre press på sig för tillfället än tidigare trots att de har 2 röda linjer.

Och S är verkligen de som förlorar på det hela. Ska bli intressant att följa vad som händer nu framgent.
Citera
2026-09-28, 08:22
  #5575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Det behöver väl inte bli omval?

Uppdraget går väl till Ulf och sen får han försöka göra upp med sossarna om budgeten?

Nej, nyval sker väl först efter 4 talmansrundor. Jag tror dock inte att en budgetuppgörelse mellan S och M löser regeringsfrågan, även om det kan skapa lite andrum.
Citera
2026-09-28, 08:23
  #5576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av videopac
Frågan är vilkas förtroende som är skadat? Det är väl S som nu bör krypa för V, då V nog högtidligen sk*ter i om S har något förtroende för V. Finns ju ingen som helst anledning för V att ha förtroende för S då S tidigare behandlat V som något katten släpat in.

Sosseriets fortroende eftersom Vs vallöfte och kongressbeslut är att rösta rött till varje regering som de inte ingår i. Väljarna gillar partierna som håller vallöften. Detta reflekteras också till första OU efter valet, V ökar:

Citat:
S 25.7%
M 22.7%
SD 19.4%
V 10.0%
MP 5.7%
KD 5.6%
C 5.4%
L 4.1%

https://riks.se/nyheter/s-pa-svagaste-nivan-sedan-2022-v-rusar
Citera
2026-09-28, 08:23
  #5577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Gissa på du men din fråga är omöjlig att svara på.
Dagens händelser är mycket intressant att följa.
Om V går emot S i val av talman så är de på kollisonskurs.

Se så, skynda dig till jobbet nu.

Vi får väl ändå gissa att V röstar för den gamla talmannen?
Citera
2026-09-28, 08:24
  #5578
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Tredje rundan så kommer Ebba att ge upp. Hon har ju redan lovat att hon kommer att ändra sig om det blir kris.
S, Mp, C och KD och kanske L då i regering.
Rejät uppmjukad migrations och kriminalpolitik kan ju MP mfl glömma då. Och hur ska det gå med energipolitiken? Stopp för kärnkraft tror jag inte vare sig KD eller L går med på.
Citera
2026-09-28, 08:25
  #5579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Nja, regeringar som förlorar sin majoritet förväntas avgå alternativt att de blir avsatta av Riksdagen.

Nej, behövs ett lag som har regeringsunderlag för att avsätta en regering. Annars återkommer Tidö 2.0 med stöd av två centerpartistiska vildar.

De rödgröna har inte ens fikat tillsammans två veckor efter valet. De hade fyra år på sig att bilda ett lag för att utmana Tidö, men de har hittills misslyckats.

Tänk om budget som måste lämnas innan 10e November. Det är endast Tidö med 173 som kan fixa budget just nu. Rödgröna är svagare med 151.
Citera
2026-09-28, 08:28
  #5580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
UffePuffeDvärg säger nu att Tidö är ett avslutat kapitel och att SD inte behöver sitta i regering med honom.

Detta är super smart för att locka två centerpartistiska vildar hoppa över till Tidö.
Tidö med 173 är mycket närmare att bilda en regering än rödgröna med endast 151.
Bra jobbat Ulf. Jag tror Ulf kan övertyga två centerpartister som vill inte ha nyval.
Tidö 2.0 med stöd av två centerpartistika vildar, den endast lösningen för Sverige just nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in