Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Som sagt: Uppenbart har vården haft starka skäl att hålla mamman på avstånd. Det ska bli spännande att se om det kommer fram mer om grunderna för dessa skäl.
Men lägg av, det finns ju för helvete inga sådana "starka skäl"!
Att skära av ett barn helt från sin biologiska familj kräver enligt lag synnerligen starka och verifierade skäl. Att Elsa totalisolerades var helt vanvettigt!
Det finns inte tillstymmelse till "starka skäl" i dokumentationen: allt som finns är fria fantasier från en skrivbordsläkare, och nu senast uppgifter om ytterligare en läkare som spridit falsk information om mamman vidare i systemet.
Att bygga ett så ingripande beslut som totalisolering på förvanskade andrahandsuppgifter och rykten är ett grovt brott mot både LVU och Barnkonventionen.
Om det faktiskt hade funnits några "starka skäl" i verkligheten: varför hävdes då LVU:et permanent i maj 2026 så att Elsa fick komma hem?! Sluta försvara det vanvettiga övergreppet!