Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Jag börjar tvivla på de yngre. Inte för att de övergav SD det här valet (för det förtjänade SD och jag är försiktigt positiv till att luften ur den kontrollerade oppositionen börjat pysa nu) utan för hur pass inställsamma och bara allmänt mer tomma och låginformerade de verkar vara än vi som är över 30 vid det här laget.
De verkar ha skärmskadat sig med TikTok istället för att lära sig saker genom internet som vi innan dem gjorde. Saker som skolorna inte lärde. De verkar vara mer indoktrinerade utav utbildninssystemet mer än oss innan som faktiskt gjorde lite mer uppror på 2000-talet och 2010-talet.
Jag vill ha fel. Men det känns fan dystopiskt just nu. Min generation fattade ändå på ett visst plan att vi växte upp i ett sjukt samhälle. Dagens ungdom verkar inte riktigt fatta det och verkar köpa att det här är någon sorts normalitet. Och det är fan sorgligt och skrämmande. Vi millennials eller vad fan ni vill kalla oss levde väl mer i en övergångsperiod där vi upplevde den stora övergången till vad fan det nu är för samhälle vi har nu som en jävla whiplash.
En del av oss förstod det här. Absolut inte alla däremot. En stor minoritet av oss iaf fattade. Indoktrineringen i flumskolan bet ändå inte riktigt på oss lika hårt.
Sedan gjorde vi bort oss jävligt mycket i vår ungdom och gör definitivt bort oss som vuxna än idag med. Vi är en tragisk och patetisk generation på en hel del sätt och vis med. Men som sagt en stor minoritet av oss nyttjade ändå det äldre internet (ni ungar vet inte vad ni missade säger jag bara) på ett mer förkovrande sätt. Idag har allt enshitifierats och till och med konspirationskultur har blivit en jävla industri nu och en TikTok trend det med verkar det. Slopifierat. Brunnsförgiftat.
Tidö har varit en jävla demoraliserande mardröm där man känt sig gaslightad varenda jävla minut. Låt istället för i helvete vänstern få göra bort sig för evigt i regeringsställning nu säger jag. Tills skiten till slut kollapsar. Det är bättre så. Då kanske dagens unga fattar till slut vad många av oss "uncs" fick växa upp med som tex Göran Persson dansandes med kossan Doris och annat flum flummande och sociala eländen och misär.
Börjar jag bara bli gammal? Har världen rusat förbi mig? Vad är det jag inte förstår? För jag har svårt att förstå hur fan människor börjat (eller slutat snarare) att tänka. Det känns som sagt dystopiskt. Som att vi är på väg in i någon påklistrad jävla poptimist skit nu där vi ska låtsas att allt börjar bli bättre. Exakt så där de försökte göra under Göran Persson åren mot både generation x (som var ännu vildare än oss) och millennials. Många av oss såg igenom flummet då dock. Får se om många kan se igenom det nu med Maggan. Det är något smått personlighetskultigt över henne. Det är fan creepy.
Som sagt. Är jag bara en gammal stofil nu? Fattar jag inget?
Många fler har gett upp nu för tiden och världen har blivit ojämnare . 30% av unga män i USA är NEETS och sitter bara hemma, varför ska de bry sig om något när världen inte bryr sig om dem är förmodligen tankesättet. Vi har gått från en patriarkal hälsosam struktur till ett matriarkat som mest liknar ett vuxendagis utan dagislärare. Knulla med topp 20% av männen, förhärligande av badboys, våld och true crime.
Folk försöker bara roffa åt sig så mycket som möjligt och inte tänka på det, eller så har de ingenting och försöker att inte tänka på det.