Citat:
Ursprungligen postat av
Snopphanen
Jag är misstänksam mot alla som tror att dom vet hur det ska gå. "Ryssland har redan vunnit" eller "Ukraina har snart dödat alla orcher".
Svenskar är jävligt korkade, det är iofs min åsikt också.
Det är bra. Var misstänksam mot mig - vi är här för att diskutera. Jag är rätt säker (80-85%) på att det slutar så här: Ryssland får de facto kontroll över det område de har nu; +-3% yetterligare av Ukrainas territorier. Men inte de jure. Dvs Ukraina ger inte upp allt, som i trådens frågeställning, utan delar.
Jag inser att det finns outlierscenarier, de ger jag 10-15% sannolikhet.
Några få procents chans att Putin får lite mer eller lite mindre, men inte något radikalt.
Några procent chans för att ryska regimen kaosar, a lá WW1.
Några få procents chans att ukrainska regimen kollapsar, likt Assad-Syrien eller amerikanska puppetregimen i Afghanistan.
Några få procents chans för lokalt kärnvapenkrig
0,5-1% risk för globalt kärnvapenkrig, fortfarande.
Vad jag ser som extremt osannolikt är att Ukraina lyckas återerövra stora mängder territorier och pressa Ryssland till 1991 års gräns utan att de börjar atombomba. Och då blir läget ytterst oklart, med sannolikhet att Ryssland allra sist ändå ger sig och väst besätter delar av Ukraina.