Citat:
Ursprungligen postat av
NYZ367
SD förlorade valet för att det kändes kört redan fem veckor före valet.
Valdeltagandet var ganska högt ändå trotts att många SD väljare valde att stanna hemma.
Jag personligen var ensam Svensk i vallokalen när jag förtids röstade under Tisdagen.
Ja, många SD:are röstade inte för att de kände sig besvikna. Men de måste tänka ett steg längre. I invandrartäta distrikt röstar de rött. Valet 2022 så röstade många invandrare på partiet Nyans. Detta val röstade många invandrare istället på VPK. Det är bara en tidsfråga innan ett nytt parti liknande Nyans poppar upp och det enda sättet att sätta stopp för detta är att rösta på det blågula blocket.
Man måste tänka strategiskt och se helheten.
Även SD skulle tjäna på att se helheten och inte bara tänka isolerat. I verkligheten finns det en hel del liberala väljare och i varje parti finns det en stark liberal falang. Anledningen kan vara att många kvinnor röstar liberalt. Att fånga upp dessa är viktigt för att vinna valet.
Att ha en ansvarsfull och restriktiv migrationspolitik går samtidigt som man lockar dessa liberala falanger. Det gäller bara att paketera det hela på ett lockande sätt. Därför är det viktigare med att få till ett konservativt M än att rösta på SD, för att annars kommer den rödgröna sörjan alltid att vinna. Det viktigaste är att det blågula blocket vinner, och störst valuta för din röst att detta sker är ett starkt M.