Citat:
Ursprungligen postat av
Exxus
Jag menar att om man har 176-173 mandat är det betydligt mer känsligt för den som vill driva igenom ett förslag om man enbart har råd tappa 2st ledamöter än den andra sidan som om alla dyker upp inte kan göra något oavsett.
Det borde inte vara en svår sak att förstå
Nej, det är inte svårt att förstå. Men den typen av matematik påverkas ju extremt mycket av hur stor närvaro de olika partierna/blocken har i riksdagen.
Om en normal fördelning är 174 - 150 så är ju kvittningssystemet närmast ointressant för en regering. Om det istället är 170 - 170 så blir det såklart jävligt viktigt att antingen få dit varende kotte oavsett om personen ifråga är talbar eller ej, alternativt att man har ett fungerande kvittningssystem.
Och som sagt, Jimmie Åkesson är väl den som är den mest frånvarande av alla i riksdagen. Borta så mycket att mandaten om det ska röstas nästan redan från start är 176 - 172.
Tycker du f ö att den sittande regeringen hade problem med att få igenom sina förslag under den tid som kvittningssystemet varit satt ur spel?