Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Är valrörelser den enda gången vart fjärde år svenskar verkligen fuckar loss och slutar vara konflikträdda och lågmälda autister ett tag.
För HELVETE vad smutsigt det har varit i år. Man kan nästan tro att det varit värsta kaos-valet i Indien istället för Sverige.
Det har varit så jävla vidrigt, så jävla lågt, så jävla ovärdigt och kiss och bajsigt hela jävla året. Och nu efter att resultatet tycks fastställt har det inte blivit ett dugg bättre. Samma skadegläjde, samma pajkastning, samma bortförklaringar och polarisering. Får mig att spy fan.
Vilka fan tror de att vi är? Tror partierna att människor ute i stugorna respekterar och ser upp till deras beteende? Har själv inte ens fyllt fyrtio, men känner mig redan så in i helvete alienerad. Jag vägrar tro att det offentliga politiska klimatet ska behöva fortsätta i den här småaktiga, debila riktningen. Måtte det komma en ny generation, måtte något hända med urvalet som söker sig till politiken. Förbjud politiskt innehåll på sociala medier, låt det ske endast offline och på radio och tidningar, vad som helst är bättre än det som utspelat sig på internet under den senaste mandatperioden.