2026-09-16, 18:30
  #73
Medlem
Diamondgrits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Nej, ingen vet detta. Och att du drar ut ett påstående ur din röv betyder inte heller att du vet. Du begriper helt enkelt inte vad ordet "vet" betyder.

Du tror, eller inbillar dig, det är vad det handlar om.

Jag är 100% svensk, röstade SD förra valet, men vänstern i senaste. Jag är knappast unik.
Du har en poäng, det finns ju gott om svenskar som valde att inte rösta SD denna gång, man behöver inte vara intelligent bara för att man är svensk. Inte heller går det att sä---

Citat:
Ursprungligen postat av RFT
Enligt SVT går det inte entydigt att säga att muslimerna avgjorde valet.
---jjja detta förändrar ju det hela. Muslimerna avgjorde valet med 100% säkerhet.
Citera
2026-09-16, 18:52
  #74
Medlem
Kan du räkna? 20k röster mellan blocken och över 100k från de SV(a)MP har importerat?

Citat:
Ursprungligen postat av akutaccent
Nej, muslimerna avgjorde inte valet. Nu är skillnaden så försumbar att de röster som högerblocket saknar istället har lagts på ÖP/AFS/Ambition Sverige/Kristna värdepartiet och annan jävla SKIT.

Tänka sig att vissa extremhögerväljare hellre unnar muslimer och somalier (som inte ens kan svenska) en seger än sitt eget folk. Komiskt! Nu blir det en bärs. SKÅL, Sverige.
Citera
2026-09-16, 18:52
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crille132
Och hjälpt regeringen driva igenom dyrare mediciner.
Det tycker jag är det sämsta.

Spännande att se om det blir ändring nu då.
Citera
2026-09-16, 18:53
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vally
Som alla vet avgjorde muslimerna det svenska valet. Dom fick det att tippa över till en förlust för Tidö.
Jag varnade för detta redan för 20 år sedan. Nu är vi här. En del tror att förlusten beror på att ca 1-1,5% valde ex AFS eller ÖP.
Men så är det inte. Förlusten beror på att detta var oundvikligt. Skulle dom invandringskritiska ställt sig bakom SD i år, så hade vi vaknat upp till samma faktum nästa val. Detta har varit oundvikligt sedan Moderatena slöt migrationspakten med Miljöpartiet 2011, det har varit en tidsfråga.

Nu vill jag varna för nästa steg

Nästa steg kommer bli att inte bara göra så dom invandringskritiska får noll makt, utan att exempelvis Socialdemokraterna ändrar sin politik. Det som idag heter "en ansvarsfull migrationspolitik" kommer övergå till en generös migrationspolitik. Dvs den politik som Vänsterpartiet och Nyans idag förespråkar i migrationsfrågan, den kommer bli det nya normala. Men man kommer ha huvudfokus på anhöriginvandring. Dvs dom som redan befinner sig här från ex Somalia, Afghanistan, Syrien, Marocko kommer få möjlighet att ta hit hela sina släkter. Det i sig kommer leda till att majoriteten av dom nya invandrarna fortsatt blir radikala muslimer.

Runt 2040 kommer vi sannolikt ha ett muslimskt parti i riksdagen. En stor del av dom som idag ställer sig bakom vänstern, kommer övergå till det nya muslimska partiet. Jag skriver nya eftersom partiet sannolikt inte existerar idag. Dvs det kommer inte röra som om Nyans eller Vision. Dom kommer antagligen heta:
Muslim-svenskarna, Muslimska partiet, Islam-demokraterna eller något liknande.
Dom kommer driva muslimska frågor och bidra till att mer islam implementeras i Sverige.

Frågeställning:
Hur ser ni på detta? Är ni medvetna om vart det bär hän?
Jag vänder mig främst till dig som inte är muslim men som röstar vänster idag och som bidragit till det här.

Du har helt rätt och detta har även rapporteras av många nyhetskällor runt om i världen. Det är anmärkningsvärt och väldigt farligt.

Om Sossarna får makten nu så måste de ta tag i detta, de måste själva förstå att detta är väldigt farligt för Svensk politik och tillslut kommer äta upp deras egna parti.

Jag hoppas innerligen att Sossarna gör den där högersvängen som utlovat.

Det ska bli spännande att se vilken väg Sossarna väljer.
- Gör de sig av med extremisterna V och MP, ställer sig i mitten och driver en stram migrationspolitik och hårdare tag mot kriminella (högerpolitiken som de utlovande) och därmed väljar att värna om Svenskarna.
- Eller kör dom vidare med rödgröna röran, låter sig köras över av extremist/islamistpartiet V och miljötalibanerna MP och öppnar gränserna igen? Allt för makten.
__________________
Senast redigerad av KetaminKajsa 2026-09-16 kl. 18:56.
Citera
2026-09-16, 18:54
  #77
Medlem
zilog-80s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Nej, ingen vet detta. Och att du drar ut ett påstående ur din röv betyder inte heller att du vet. Du begriper helt enkelt inte vad ordet "vet" betyder.

Du tror, eller inbillar dig, det är vad det handlar om.

Jag är 100% svensk, röstade SD förra valet, men vänstern i senaste. Jag är knappast unik.

Varför röstar svenskar vänster? För att vi insett att såna som du drivs av hat, och vi är less på det, har insett att din vision är ett USA med Trump som ledare. Nej tack. Högern saknar empati, ni är ofta sadistiska, ni beundrar onda giriga miljardärer, och ni vill ta bort välfärden trots att ni då skulle lida själva.

Vänstern är inte perfekt, men den är minst dålig.

Håller med dig morsan, väl talat!
Citera
2026-09-16, 18:58
  #78
Medlem
lagfrukts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Vänstern är inte perfekt, men den är minst dålig.
Du påminner mig om ryssar som röstar Putin för "det är det minst dåliga alternativet".

Varför kan du inte inbilla dig vad som faktiskt finns inom möjligheternas gränser, bortom horisonten? Vi kan balkanisera landet och äntligen få ett vackert land att bo i som man alltid drömt om. Sluta betala skatter till tokstaten och börja göra något åt det själv.
__________________
Senast redigerad av lagfrukt 2026-09-16 kl. 19:00.
Citera
2026-09-16, 18:58
  #79
Medlem
RFTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738




Det är irrelvant vad muslimerna vill, det som räknas är vad islam vill. Islam kräver att vi tar bort demokratin för det är en synd enligt islam precis på samma nivå som att rita Muhammed. Du får bara rösta för att främja islam.

Islam är en ideologi, en pappersprodukt. Den har inget eget liv. Det är människor som bestämmer hur islam ska vara.
Och därvidlag råder det högst olika uppfattningar inom den islamska världen. När du säger att ”islam kräver” så är det människor som kräver, människor som tolkar religionen bokstavligt.
Många gånger är det makthavare som gör det, i syfte att hålla ett lands befolkning i schack. Andra gånger är det fanatiska terroristgrupper.

Huvuddelen av de muslimer som kommit hit har kommit därför att de inte vill leva under islamiskt förtryck. Dessa människor förstår att man inte år 2026 bokstavligt kan tolka en text från 600-talet.
Känner du några muslimer? Det gör jag. Om du inte känner några muslimer så rekommenderar jag dig att lära känna några. Det är det bästa sättet att få veta vad man tycker, vill och står för.
Både genom arbete och privat, känner
jag flera muslimer. Jag umgås privat med muslimer.
De jag känner har alla kommit hit för att slippa förtryck av regimen i hemlandet. Huvuddelen av muslimerna i vårt land ser på Koranen på samma sätt som svenskar i allmänhet ser på Bibeln. Man förstår att Koranen speglar sin tid.
Citera
2026-09-16, 19:04
  #80
Medlem
RFTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vally
Problemet är inte att majoriteten vill ha bort demokratin för det vill dom inte. Problemet är att dom har en helt annan syn om vad demokrati är jämfört med en svennebanan. Samma sak med yttrandefrihet.

Var har du fått detta från?

Känner du några muslimer? Det gör jag. Om du inte känner några muslimer så rekommenderar jag dig att lära känna några. Det är det bästa sättet att få veta vad man tycker, vill och står för.
Både genom arbete och privat, känner
jag flera muslimer. Jag umgås privat med muslimer.

De jag känner har inte en sådan syn på demokrati och yttrandefrihet som du påstår.
Visa gärna en källa som styrker dina påståenden.

De jag känner har alla kommit hit för att slippa förtryck och diktatur av regimen i hemlandet. Huvuddelen av muslimerna i vårt land ser på demokrati på samma sätt som svenskar i allmänhet.
Citera
2026-09-16, 19:05
  #81
Medlem
Nu beräknas det finnas c:a 2,5-10% muslimer i Sverige.

"År 2050 kan mer än 30 procent av Sveriges befolkning vara muslimer om invandringen är hög – medan andelen blir 11 procent vid noll invandring".

Därför måste regeringen nu sätta stopp för invandringen. Annars kommer barnbarn att få växa upp i ett land som till stor del styrs av muslimer. Och de kommer att göra allt för att detta ska hända. Hur många svenska barn kommer det då att finnas i klassrummen? Det verkar inte vara ovanligt att det bara finns några enstaka svenska barn i varje grupp i förskolan.

Vem vill sätta barn till världen om detta är deras framtid?

https://r.search.yahoo.com/_ylt=Awr.oCIAy6pqQAIAdxc_Ogx.;_ylu=Y29sbwNpcjIEcG9 zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Ny/RV=2/RE=1790787584/RO=10/RU=https%3a%2f%2fwww.expressen.se%2fnyheter%2fomst ridd-studie-kan-bli-30-procent-muslimer-i-sverige% 2f/RK=2/RS=0qiLwnpo8RWdETePe8vRodSTQ24-
__________________
Senast redigerad av Newton555 2026-09-16 kl. 19:25.
Citera
2026-09-16, 19:06
  #82
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Alla Höger-partier gick fram i valet.

S gjorde sitt sämsta val på 100 år.

SD gick bakåt för första gången eftersom "invandringsproblemet" i princip har lösta av Tidö. SD måste hitta en ny valfråga.

Finns inget som visar att "invandring" avgjort valet, tvärtom är det helsvenska unga tjejer som lämnat M + SD och gått till V + MP. En ganska liten klick, förändringen i detta val mot 2022 är i det närmaste en felmarkinal, kanske 1%.

Nästa stora fråga är återvandring. Men det verkar som att Åkesson trivs så bra i värmen nu att han inte orkar ta en till strid och göra sig impopulär. Men om inte SD tar tag i återvandringsfrågan kommer ett annat parti så småningom komma in och göra det.
Citera
2026-09-16, 19:08
  #83
Medlem
akutaccents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av defender88856
Kan du räkna? 20k röster mellan blocken och över 100k från de SV(a)MP har importerat?

Nu uppfyller du bara min fördom att ni är dumma i huvudet men om jag uttrycker mig så här istället:

Hade idiotrösterna istället lagts på högerblocket hade de importerade rösterna inte spelat någon roll och vi hade fått 4 år fantastiska år till. Så dessa småpartiröster har således skänkt bort en annars given seger. Du säger själv att det skiljer 20k röster, var tror dessa uteblivna röster hamnat någonstans, ditt jävla geni?

Förstår du, eller ska jag förklara ännu mer pedagogiskt?
Citera
2026-09-16, 19:08
  #84
Medlem
RFTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diamondgrit
Du har en poäng, det finns ju gott om svenskar som valde att inte rösta SD denna gång, man behöver inte vara intelligent bara för att man är svensk. Inte heller går det att sä---

---jjja detta förändrar ju det hela. Muslimerna avgjorde valet med 100% säkerhet.



Alla röstberättigade avgjorde valet tillsammans.

Allt beror på hur man ser på saker och ting.

Man kan säga att det var de ungdomar som lämnade SD som avgjorde valet till Tidös nackdel. Och man kan säga att invandrarna gjorde det.

Allt beror på hur man själv ser på saken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in