2026-09-14, 08:07
  #481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reraised
Brillormen ska kanske börja närvara på de obligatoriska mötena till att börja med och sluta tjafsa. Då kan stödet öka

Men då skulle värdefull tid vid den enarmade banditen gå förlorad. :/
Citera
2026-09-14, 08:10
  #482
Medlem
Några tyckte sd tog i för mycket, andra tyckte att sd tog i för lite. Få var tillräckligt nöjda.
Citera
2026-09-14, 08:11
  #483
Medlem
cerns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Takeseven
Sd toppade på 19-20% redan 2015 och har sedan dess inte förmått växa. Det är 11 år sedan.

Jag är mycket imponerad av hur få Sd-anhängare som gråter hejdlöst och som skyller resultatet på valfusk etc.

Jag tolkar det som att man såg detta komma och att MAGA-style inte längre är lika hett.

Trevligt.
This, My point of view!

SD klamra sig fast med Trump och tänkte "vi behöver en liknande ledning som tar för sig och gapar högt och får svenskarna till panik.

Nu har samtliga partier i borgliga blocket samt sossarna redan kopierat SD's politik så SD behövs inte längre hahah!

Bye Bye SD
Citera
2026-09-14, 08:13
  #484
Medlem
SD är slut och kommer fortsätta pysa ut luft val efter val. Åkesson och Karlsson har tagit död på den lilla demokrati som fanns inom partiet och ingen kommer våga höja någon röst inom partiet för en ändrad kurs.

Tror Afs kommer ersätta SD med tiden.
Citera
2026-09-14, 08:13
  #485
Medlem
ziracorns avatar
Som svar på TS fråga:

Åkesson är trött, samt för många invandrare som röstar V.

Hemska siffror från Hammarkullen, Biskopsgården, Rinkeby, Rosengård etc.
Citera
2026-09-14, 08:13
  #486
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spotlife
SD har väl i stort levererat en förändring till den Svenska politiken som helhet. Och när nu politiken som helhet har svängt i typiska SD frågor så minskar partiets enskilda betydelse. Därav valresultatet.
Detta.
De har fått igenom sin politik i sin viktigaste fråga. När andra partier driver samma linje finns inte längre behovet av dem på samma sätt.
En del stödröstade säkert också på liberalerna
Citera
2026-09-14, 08:15
  #487
Medlem
Hur kan denna och andra liknande liknande trådar vara så städad. Är helt plötsligt alla på flashback helt vanliga, eftertänksamma människor?

Eller är det ett tecken på att botar och troll inte hunnit formera sig och sätta upp sina talepunkter?
Citera
2026-09-14, 08:25
  #488
Medlem
rednaxela90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 4YYX
helt korrekt, SD verkar köpt av israel och tyckte det var bra att karensdagen skulle vara kvar, och varit med och förvandlat sverige till en övervakningsnation

svek också skyttarna i vapenfrågan kring ar15

gött åt den fete fan
Det du kallar "köpt" är att de tog Israels sida i konflikten Israel-Palestina. Israel är en demokrati som försvarar sin existens gentemot omkringliggande islamistiska diktaturer. SD förstår att islamismen är ett hot emot Väst, och de ställer sig på Israels sida som försvarar sig emot det. De har också velat tvättat bort "naziststämpeln" och Åkesson har medverkat i någon minneshögtid för Förintelsen m.m.

AfS är ju ett parti som tar islamisternas sida (palestina) och sprider konspirationsteorin att "sionister/judar" är i vartenda hörn. Kasselstrand bor ju inte ens i Sverige.
Citera
2026-09-14, 08:25
  #489
Medlem
santos_devilles avatar
Satan vad SD förlorar väljare bland unga men också pensionärer. Bara bönder röstar på SD. Den gruppen som får mest bidrag i Sverige röstar på ett borgerligt parti som inte bryr sig ett skit om jordbruket.

Upp och ned världen
Citera
2026-09-14, 08:26
  #490
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djupfrys
Detta.
De har fått igenom sin politik i sin viktigaste fråga. När andra partier driver samma linje finns inte längre behovet av dem på samma sätt.
En del stödröstade säkert också på liberalerna
Problemet är att invandrings och integraionsproblemen långt ifrån är lösta och de "ledande partierna" kommer heller inte klara av att lösa dessa frågor. De är för lama och för fega för det. Därför kommer antingen SD växa igen, eller något annat parti ta över deras roll och börja växa.
Citera
2026-09-14, 08:27
  #491
Avstängd
Mechilas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frange
Än så länge har SD 21,8%, M har 17,9%, och S har 24,0% i de hittills räknade rösterna. Så hela trådstarten faller.
https://resultat.val.se/val2026/RD?r=P

Edit: Hoppsan, Sossarna har 22,5% och SD 24,6%

Hoppet är det sista som lämnar människan. 🥹

❤️❤️❤️
Citera
2026-09-14, 08:27
  #492
Avslutad
Det bästa vore om SD lades ner som parti och att två nya partier kan startas för att fånga upp väljarna.
Det ena kan typ heta Israeldemokraterna och det andra Nationalisterna.
Sedan får vi se vilket parti som blir populärast.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in