Citat:
Ursprungligen postat av
Razordrake1355
1. Dom gick till val på invandringsstopp och återvandring, om ni tex kommer ihåg Tobias Anderssons "återvandringståg" istället fick vi typ 400k nya uppehållstillstånd & 250k nya medborgarskap (eller något sånt)
2. Svagt valkampanjande, dom hörs eller syns knappt och dom flesta top sd'are känns väldigt lata och mätta med vissa undantag
3. Jimmie Åkesson går knappt till jobbet i riksdagen, vad har han typ 10% närvaro? dessutom så har han tvärtvänt i varenda fråga som gjorde att folk röstade på SD, han säger nu att han kan tänka sig en muslimsk statsminister, att etnicitet inte spelar något roll utan han står för en öppen svenskhet osv, många är trötta på honom nu och tycker han borde avgå
4. SD och Jimmie ljuger och manipulerar siffror för att framstå att dom är bättre än vad dom är, och ganska många går på det, men många ser igenom det också. Då tänker jag framförallt på hur dom har spelat stort på sin enorma framgång genom att dom minskat asylinvandringen med 90% eller vad det är, men det dom inte nämner är att det fortfarande flödar in ca 100k MENA apor till landet varje år. Massinvandringen fortgår med SD i ledande ställning, och det är oerhört skadligt för deras image
Helt jävla spot on är du.
Det känns som att SD också gick in för att vara ett Trumpvänligt parti men även äkta republikaner och även extremhögern hatar nu Trump.
Det enda som SD hade att komma med var Denice.. En liten blond tuttlisa som springer runt i Skolor med valkampanj att SD är minsann de tuffa och fräcka partiet med Fröken Snusk i spetsen.
Totalt skämt