2026-09-13, 12:16
  #193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Vi diskuterar inte Frankrike och lagarna där.
Varför inte? Slöjförbud i EU-länder måste ses som viktiga även för svensk del.
Citera
2026-09-13, 12:17
  #194
Medlem
Vallys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Mina tre exempel är kläder som kan ses som symboler för förtryck, inte förtryck i sig. SD och KD tycker att slöjan är en symbol för förtryck och jag menar att den är ett uttryck för ett personligt val.

Hatet och hetsen av och mot muslimer är utpräglat inom SD. Att dessa plötsligt vill måna om kvinnorna genom att inskränka deras valfrihet är uppenbart ett slag mot dem förklätt som feminism.

Det du beskriver som hat är upplevde hets. Dvs det hetsar och retar upp folk. Det skrämmer folk då burka symboliserar sharia, religiös fanatism.


Det blir därför väldigt oseriöst när du och ena sidan vill att hakkors ska vara förbjudet, men burka och niqab är helt okej. Detta trots att:

1. Det råder ett utbrett tvång eller påtryckningar om att kvinnor måste bära plaggen. Så är det inte med hakkors.

2. Hakkors hetsar mot några tusen judar, burka hetsar mot flera miljoner svenskar.


Jag hade kunnat ta dig på allvar om du var konsekvent. Men du är partisk och selektiv. Precis som en extremist är. Ex islamisten tycker att det ska vara okej att bära burka men är emot andra saker. Och nazisten tycker att hakkors är okej, men slöja ska förbjudas.

Du hycklar.
Citera
2026-09-13, 12:18
  #195
Medlem
Vallys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Du vill alltså ha en svensk version av Irans sedlighetspolis som patrullerar i förorten och rycker slöjan av kvinnor.

Om du blir genuint rädd av att se en avbild av jungfru Maria i slöja så kan lite mer skinn på näsan vara på sin plats.

Jag har inte tagit ställning i frågan om hakkors på kläder.

Ta ställning nu då. Du får en konkret fråga: Ska hakkors på nazistkläder vara tillåtet i den offentliga rummet eller inte?
Ja eller nej?
Citera
2026-09-13, 12:21
  #196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Du vill alltså ha en svensk version av Irans sedlighetspolis som patrullerar i förorten och rycker slöjan av kvinnor.

Om du blir genuint rädd av att se en avbild av jungfru Maria i slöja så kan lite mer skinn på näsan vara på sin plats.

Jag har inte tagit ställning i frågan om hakkors på kläder.
I första hand en varning. Sedan böter och om böterna inte betslas utmätning eller fängelse.
Det måste också vara svårt att få jobb inom de verksamheter som är skattefinansierade.
Då skickar man en klar och tydlig signal att Sverige är ett sekulärt land samt att män och kvinnor ses som likvärdiga.
Citera
2026-09-13, 12:24
  #197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aquaman1
Svenskarna har bestämt sedan länge att vi har religionsfrihet och klädesfrihet. Passar det inte så flytta.

Det är du som ska flytta, etniska svenskar har tvingats på mångkulturen och en islamisering, det är dags att dessa invandrare lämnar landet nu. Dom har andra länder i Mellanöstern att bo i.
Det vi ser är en invasion av Europa från tredje världen.
Citera
2026-09-13, 12:25
  #198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Jag är för att alla ska få bära vilka kläder de vill, där sammanhang och situation kan kräva arbetskläder eller uniform.

Vilka andra kläder som symbolisersr förtryck vill du ha förbud mot?

Jeans är väl givet, genom att dessa är en klassisk symbol för erövringen av den de vida vidderna i USA där ursprungsbefolkningen trängdes undan för att cowboys skulle kunna leva fritt.

Alla former av kepsar, som har ursprung i officerskårens skärmmössor. Dessa symboliserar krig och förtryck.

Tunikan är väl också mogen för förbud. Dessa bars förr över rustningar för att man lättare skulle kunna avgöra vem som var på ens sida i stridens hetta. Ännu ett klädesplagg som är starkt kopplat till våld och förtryck.

Nej, om ni vill ha förbud mot vissa kläder inom SD så får ni ha det där. Något nationellt förbud av självvald klädsel likt det ni har mot bomberjacka inom partiet ska inte bli verklighet i Sverige.
Finns inte en kotte som tycker att jeans eller keps är förtryckande idag. Detta vet du givetvis om.
Citera
2026-09-13, 12:35
  #199
Medlem
heliotrops avatar
Niqab är vidrigt. Får sån jävla ångest.
Citera
2026-09-13, 12:58
  #200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hibiscrub
Det är du som ska flytta, etniska svenskar har tvingats på mångkulturen och en islamisering, det är dags att dessa invandrare lämnar landet nu. Dom har andra länder i Mellanöstern att bo i.
Det vi ser är en invasion av Europa från tredje världen.
Förhoppningen var ju att flyktingar som sökte sig till Sverige skulle kasta av sig alla kulturella, politiska och religiösa ok, dra nytta av det svenska samhället med demokrati, sekulsrism, skola, utbildning och yttrandefriheter och bli goda samhällsmedborgare och i alla sina kontakter med hemlandet påverka dessa i just en demokratisk och sekulariserad riktning.
Helvete vad naivt det var!
Istället blev deras barn och barnbarn trots goda möjligheter i många fall mer dogmatiskt lagda än deraa föräldrar/mor- och farföräldrar, dessutom kriminella i alltför stor utsträckning.
Hemskt!
Otacksamma och fast i sina hemländers extremism.
Därför är det av största vikt atr ta kampen mot icke-sekulariserad islam. Ju fortare desto bättre. En dag kan det vara för sent och då skrivs det sista kapitlet i framgångssagan om det demokratiska, sekulariserade, jämlika, jämställda Sverige!
Citera
2026-09-13, 13:49
  #201
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Mina tre exempel är kläder som kan ses som symboler för förtryck, inte förtryck i sig. SD och KD tycker att slöjan är en symbol för förtryck och jag menar att den är ett uttryck för ett personligt val.

Hatet och hetsen av och mot muslimer är utpräglat inom SD. Att dessa plötsligt vill måna om kvinnorna genom att inskränka deras valfrihet är uppenbart ett slag mot dem förklätt som feminism.

Du svarar genom att över huvud taget inte beröra det fruktansvärt obehagliga med niqab.

Niqaben är objektivt omänsklig. Bortsett från tuaregerna, som levde med Saharasanden piskande i ansiktet, så finns det inga tecken på att människor i det förflutna har dolt sina ansikten för varandra. Åtminstone inte om de har haft fredliga avsikter.

https://thumb.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Fayum-44.jpg/250px-Fayum-44.jpg?utm_source=en.wikipedia.org&utm_campaign=pa rser&utm_content=thumbnail

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6luayZb_SklcCp9ENY9gWedBcq2dgQ 61F8lWXI_TRSw&s=10

I många kulturer har både män och kvinnor, men kanske framför allt kvinnor, burit huvudbonad. Men aldrig ansiktsslöja.

Nåja, inte riktigt aldrig. För i muslimska länder har ansiktsslöjan länge existerat.

Citat:
In pre-Islamic Arabia, face veiling was common among women of various religious backgrounds. The Roman author Tertullian, who was a Christian, described in The Veiling of Virgins the contemporary societal tendency among pagan Arabian women to cover their entire faces.
...
Al-Ghazali states in The Revival of the Religious Sciences that "men have always uncovered their faces throughout time, and women have always gone out in niqab."[8] Al-Hafiz Ibn Hajar said in Fath al-Bari: “It has always been the custom of women, both in the past and in the present, to cover their faces from strangers.”

Så kvinnor har traditionellt burit ansiktsslöja i den antika arabvärlden? Ja, men i så fall har de knappast behandlats som människor där. För ansiktsslöjan är objektivt omänsklig, och tar ifrån bäraren hennes mänsklighet. Ingenting annat än ett omänskliggörande av kvinnorna kan förklara varför niqaben länge har funnits i arabvärlden.

https://static.india.com/wp-content/uploads/2025/03/hijab.jpg?impolicy=Medium_Widthonly&w=400

https://theglobepost.com/wp-content/uploads/2019/05/Afghan-women-1280x720.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRRjxnLjqDyHhlAADwTLTLQO1hPfgDUr TECR_dtarF4X7WZE0TLMRJarOUt&s=10
__________________
Senast redigerad av Egna-tankar 2026-09-13 kl. 13:52.
Citera
2026-09-13, 14:13
  #202
Medlem
Varför är det allvarligt om fler kvinnor börjar bära niqab is Sverige? Jo, därför att detta kommer att uppmuntra de (troligen många) radikala islamister som finns i Sverige.

I dagens Sverige hålls islamismen relativt kort. Exempelvis har flera muslimska friskolor stängts. Jo, de här skolorna brukar poppa upp igen i ny skepnad och med nya huvudmän, men bara de faktum att de flera gånger har stängts visar ändå att Sverige i dagens läge inte tillåter hur mycket islamism som helst.

Men niqaben är det starkaste uttrycket som finns för radikal islamism. Ju fler kvinnor som börjar bära niqab i Sverige, ju mer kommer de radikala islamisterna att uppmuntras.

Det finns troligen många muslimer även i Sverige är ganska fundamentalistiska och skulle föredra att sharia-lagen styrde också i västvärlden:

Citat:
Religious fundamentalism is not a marginal phenomenon in Western Europe, nor is it restricted to Islam. This conclusion is drawn in a large-scale study published by Ruud Koopmans from the WZB Berlin Social Science Center.

The author analysed data from a representative survey among immigrants and natives in six European countries – Austria, Belgium, France, Germany, the Netherlands and Sweden. The Six Country Immigrant Integration Comparative Survey collected data in more than 9,000 telephone interviews.

The study is the first that allows analysis on an empirical base of the extent and impact of religious fundamentalism.

Two thirds of Muslims interviewed said that religious rules are more important to them than the laws of the country in which they live.

https://www.secularism.org.uk/news/2013/12/study-finds-religious-fundamentalism-unexpectedly-common-in-europe

Denna studie är från 2013, så situationen kan ju ha ändrat sig sen dess. Men säg åtminstone att 40% av Sveriges muslimer skulle vilja leva efter sharialagen i stället för efter svensk lag.

Ju fler kvinnor i Sverige som bär niqab - och därmed ger sitt mycket synliga stöd till radikal islamism - ju fler av Sveriges minst en miljon muslimer kan komma att uppmuntras att bli alltmer religiöst radikala. Och det är ingenting som varken Sveriges kvinnor eller Sverige som land kommer att tjäna på.
Citera
2026-09-13, 14:54
  #203
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PooSausage
Finns inte en kotte som tycker att jeans eller keps är förtryckande idag. Detta vet du givetvis om.
Kottar tycker att slöjor är förtryckande. Därav jämförelserna.
Citera
2026-09-13, 14:58
  #204
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Kottar tycker att slöjor är förtryckande. Därav jämförelserna.

Ja, de glöms ju hela tiden. Muslimernas små kottar som är tvungna att klä på sig heltäckande kläder i förskolan, som om barn inte är duktiga på att mobba ändå.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in