Citat:
Ursprungligen postat av
VildHasse5
Enl familjens sociala medier så blockar dom politiska partier som varit inblandade i detta haveri alla försök som görs till dialog inför valet... ingen vill förknippas med fallet Elsa och framförallt så vill ingen svara på hur man kunde göra som man gjorde...att detta är känsligt är bara förnamnet
Vild-Hasse!
Jag håller med om att socialen reagerat felaktigt, överreagerat nåt så in-i-hel-vete. Stackars Elsa och hennes nära och kära!!
För jä--ligt och vidrigt gjort av tjänstemän i Örebro att mörka utredningen som ringade in tjänstefelen mm. Usch!!
Bra att mamman V vände sig till media.
När jag tar del av det som synliggjorts för allmänheten tycker - också - jag mig se luckor i beskrivningarna när det kommer till att dokumentera/redovisa medicinering och droppet.
Detta väcker frågor:
- Har mamman och styvpappan skött sina åtaganden som personliga assistenter enligt lagar och alla regler?
- Viktoria pratar om att hon lämnat "feedback"...Hurdå ?
- Fick inte Elsa besök kontinuerligt av sjuksköterska i hemmet?