Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Ja, det som är mest sannolikt är samtidigt det som är genomsnittligt. Dvs själva bulken av träningsdatat. Det innebär att AI-skapad musik, bilder, filmer och källkod ofta blir medioker och likriktad. Vi befinner oss på ett sluttande plan. I takt med att Internet fylls på med mer och mer mediokert innehåll kommer framtidens AI tränas på ännu mer urvattnad, medioker och opersonlig data.
En långtgående slutsats av detta är att hela apparaten blir väldigt meningslös och att en ASI knappast drar slutsatsen att det är högt prioriterat att fortsätta fylla upp Internet med meningslösa nöjen och att resurserna prioriteras om till något annat som en ASI anser är mer produktivt och meningsfullt, eventuellt i en intellektuell dimension som vi är helt inkapabla att begripa.
Samtidigt ligger denna mediokra data på en kunskaps nivå, och förmåga, som ligger över duktiga civilingenjörer när det gäller matte, fysik, och de flesta data relaterade yrken. I flera specialiserade ämnen (typ datorsäkerhet eller forskning i ren matematik) ligger kompetensnivån över vad även hyfsade doktorer kan klara.
Det kommer att vara riktigt svårt för nästa generation att komma till en kunskapsnivå där de på ett meningsfullt sätt bidrar till kunskapsutveckling överhuvudtaget, I skolan kommer ju alla de uppgifter de ställs inför kunna lösas riktigt smidigt, utan egen insats alls, genom AI:n.
Det ser man nu på universiteten när studenter skall lämna in inlämningsuppgifter. I princip enbart korrekta och riktigt välskrivna lösningar. Sedan blir det tenta och i bästa fall får man in ett blankt papper.
Det är en risk för mänskligheten som är lite mer smygande och allvarligare än att Tesla's Optimus tar till vapen och startar krig mot oss (vilket också är en risk).
Teknik utveckling har alltid gjort att kunskap blir onödig och försvinner. Frågan är alltid vad som kommer istället? Som ett exempel så kunde en teknik tidning på 30-talet publicera bygginstruktioner till den svenska folkbåten i trä. Sedan kunde en normal villaägare bygga en på tomten och ta med familjen ut i skärgården på sommrarna. Plastbåtar är bättre och kan inte byggas hemma. Nu skulle ingen ens veta hur man skulle börja. Istället ägnar vi tiden åt att scrolla på Facebook.
Tror att mycket har blivit sämre för människor. Utvecklingen far fokuserat på att skapa bekvämlighet men inte nya utmaningar att ersätta de gamla....