Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
En av de mörkaste stunderna i USA:s historia. Trumps och Vances behandling av Zelenskyj vid det famösa mötet i Vita Huset kommer USA alltid få skämmas för. Att inför världens media live-mobba ett annat lands folkvalda krigsutsatta president. Blir inte lägre än så.
Av allt konstigt Trump sagt & gjort under sina år som president, och det är en hel del konstigt, har jag svårast att förstå den entusiasm (läs: naivitet) han uppvisar inför Putinryssland. Det är rätt uppenbart att Ryssland är ett i grunden storhetsvansinnigt och brutalt land som, likt Tyskland och Japan efter WW2, behöver göra upp med sin nedärvda dysfunktion. Innan de gjort detta är de en tickande bomb. Tyskland och Japan lyckades med sina interna uppgörelser. Ska även ryssen lyckas en dag? Återstår att se. Men att vilja samarbeta och bedriva handel med en uppenbart destruktiv skurkstat är objektivt sett inte vettigt. Överhuvudtaget. Är Trump korkad eller ligger någon avancerad taktik bakom? En dag får vi förhoppningsvis veta.
Trump är en narcissist och älskar att umgås med vad han anser vara starka män.
Att behöva tillfråga en domstol eller liknande institution, dvs den demokratiska processen, ser han som svaghet. Han tror på den starkes rätt och det är just vad Putin utstrålar enligt honom. Därav "you dont have any cards".
Sen ser Trump också till egen vinning. Dessa starka män kan belöna honom med personliga "Deals", utan att fråga om lov, vilket väst inte kan för vi kallar det korruption.
Personen som ringde in till ett radioprogram 11 september 2001 och skröt om att han numera ägde den högsta byggnaden på Lower Manhattan kommer än idag vara helt blåst. Tiden läker inte sådana sjukdomar.