Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Woods
Ja, så djävla mycket begärt är det väl inte att titta på VDR-sekvensen man ombeds att svara på frågor kring?
Vad har han så bråttom till, när han sitter häktad, att han inte har tid att lägga en kvart på det?
Sedan kan jag förstå kaptenen om han frågat ifall det är lugnt att han gör lite admin medan lotsen navigerar, och det är OK, så utgår han naturligtvis från att lotsen håller koll, och inte bara skiter i andra båtar som dyker upp på radarn, kör rakt över dem, för att sedan skylla på kaptenen. Det är ju oerhört.
Det kan man förklara rätt enkelt. Om man har en verksamhetskultur som ser fartyget och befälhavaren som
kunder kan det lätt bli så här. Det lotsen egentligen sysslar med är myndighetsutövning och tillsyn (man kan vara trevlig och hjälpsam ändå), inte någon sorts allmän konsultverksamhet - och när man inte vågar hålla fast vid detta när man blir ombedd att bortse från normal praxis, så blir det så här.
Nu leder jag inte haverikommisionen, men när man samtalar med lotsen bör man ju ställa frågor runt detta: "Hur brukar ni göra", "hur ser du på din roll som lots?" och till och med sådant som "har du någonsin fått kritik för att du är petig med bestämmelser (nitisk), och i så fall, från befälhavare eller chefer?".
Att lotsarna kör båten är en sak, att de tar befälhavaransvar en annan. Befriar lotsen kaptenen ombord från detta (informellt eller formellt) blir det ju inte bra.