2026-08-28, 20:37
  #10297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Det är skrämmande läsning att se lotsens uppgifter i förhören. Hans inställning kan sammanfattas som:
- jag manövrerade fartyget enligt praxis,
- fartyget gick på autopilot i 12 kn, enligt praxis,
- jag såg inte snipan Doris visuellt,
- jag skötte radarn men såg inte ekona efter sniporna,
- radarn var rätt inställd av mig,
- jag var medveten om att kaptenen inte deltog i navigeringen utan skötte pappersarbete eller gick ut och rökte,
- om det var dålig utsikt och vakthållning så var det (ändå) kaptenens ansvar.

Att gå på autopilot är alltså ”praxis” men kommer inte med något ansvar från hans sida att hålla uppsikt. Det sorgliga är att det finns en chans att han kommer undan med detta medan kaptenen åker dit för dålig uppsikt och vakthållning.
men kapten är ryss och lotsen svensk
500kr på att ryssen blir dömd för allt och lotsen får 3 dagars löneavdrag
Citera
2026-08-28, 20:43
  #10298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vonVettvilling
Skall någon överhuvudtaget behöva anpassa hastighet efter rådande omständigheter?
Det är ju verkligen jättekonstigt!

Man behöver anpassa hastigheten efter rådande omständigheter. Det inkluderar dock inte att det är semestertider.

Ta upp det rätten: varför körde ni så snabbt, det är ju SEMESTERTIDER!
__________________
Senast redigerad av Kronhjort111 2026-08-28 kl. 20:47.
Citera
2026-08-28, 20:44
  #10299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShijieMeng69
Jag lägger märke till i förhöret att lotsen startar upp ett navigationsprogram på sin iPad i samband med att han upptäcker ett regn runt Älgön på radarn. Det är ju ungefär vid just den tidpunkten som sniporna dyker upp i bild för atr sedan delvis smälta in i regnet.

Kan det vara så att lotsen missat sniporna för att han fipplat med sin navigations iPad?

I så fall är det ju rimligt att man ber kapten komma och kasta en kik på radarn och genom glaset kan jag tycka.
Absolut, lotsen tycks helt ha saknat en sådan förmåga/logik dock.

Jag ser inget problem i att lotsen har manövern, men att han fortsätter att tuffa på utan befälhavarens stöd i en situation när en befaren befälhavare skulle kalla upp utkiken (och sedan helt sonika skyller på att utkik är befälhavarens ansvar) det är svårt att förstå.
Citera
2026-08-28, 20:55
  #10300
Medlem
Mindbusinesss avatar
Här kan man se radarbilden
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/bilderna-inifran-misje-verde-har-syns-fritidsbaten-pa-radarn
Citera
2026-08-28, 21:09
  #10301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kronhjort111
Skulle fraktfartyg anpassa sin hastighet för att det är ”semestertider”? Vad är det för fjanteri.

Ja, precis som bilförare anpassar efter väderförhållanden och andra omständigheter. 12 knop är nära på maxhastighet för fartyget. Jag ber dig var försiktig med flaskan så att vi bibehåller god ton 🙂.
Citera
2026-08-28, 21:10
  #10302
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Trotsbud
men kapten är ryss och lotsen svensk
500kr på att ryssen blir dömd för allt och lotsen får 3 dagars löneavdrag

Nej. En lots kan ju inte få dispens för att råka köra ihjäl medborgare i det land han tjänstemannaföreträder bara för att han är lots.

Om befälhavaren på MV på några sekunder urskiljde de två sniporna som ekon i rörelse när radarbilden spelades upp för honom i förhör, är det lotsens lokalkännedom och ”intatuerade” minnesbilder av normal radarpresentation som ska få denne att detektera samma sak på millisekunder. Även utan trails aktiverade.

Det blir inte tre dagars löneavdrag på sådant här. Det är ju grov oaktsamhet.

Fyfan vilken tragedi detta är. Lider med alla inblandade.
Citera
2026-08-28, 21:14
  #10303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Jag vet inte hur det funkar i resten av landet, men i Hakefjorden går inte fritidsbåtar i farleden helst, man är oftast snäppet utanför allra oftast. Eller korsar. Eller ligger och kör fort.
Jag växte upp på havet där och körde båt själv sedan 10års ålder, så jag vet. Stenungsund, Orust, Tjörn hela området runt i över 30 år nu.
Minns en snipa som ankrat rakt i farleden och låg och fiskade och samtidigt kom ett fartyg en halv sjömil bort under Tjörnbron, vi gled faktiskt fram och sa till dom.

Ingen skuld på snipan här med sina förolyckade, ej läst fup men dom verkar nya på sjön här?
Det är relativt tät och även stor fartygstafik i denna farled och man liksom bara vet att fartygen ej kan ändra kurs eller bromsa, det är per ögat fysiskt begripligt.
Därav vet man att man ej är i farleden om man vuxit upp däromkring och är van vid vattnet.

Till detta hör att lotsarna som jobbar i detta område också vet att fritidsbåtar sällan är i farleden.
Regelverken & discipliner säger dock att radarträffar behandlas och svaras upp på, varför kapten och lots nog här åtalas.
Det kan har varit lite cowboy i hytten på fartyget, fan vet? Man tar för givet att småbåtar är undan och utrymmer farled när man kommer, för det är så det funkar i praktiken i Hakefjorden.


Det du missar är att de flesta moderna plottrar ger dig en rutt via farleden
Citera
2026-08-28, 21:16
  #10304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av upperbearing
Nej. En lots kan ju inte få dispens för att råka köra ihjäl medborgare i det land han tjänstemannaföreträder bara för att han är lots.

Om befälhavaren på MV på några sekunder urskiljde de två sniporna som ekon i rörelse när radarbilden spelades upp för honom i förhör, är det lotsens lokalkännedom och ”intatuerade” minnesbilder av normal radarpresentation som ska få denne att detektera samma sak på millisekunder. Även utan trails aktiverade.

Det blir inte tre dagars löneavdrag på sådant här. Det är ju grov oaktsamhet.

Fyfan vilken tragedi detta är. Lider med alla inblandade.


Att köra på autopilot och strunta i både utkik och radar, besättningsmännen på fartyget kunde likväl haft ögonbindel... betraktar detta som mord, ett rent terrordåd💔😢 ! Rederiet bär också ansvar.

Ska man betrakta samtliga fartyg som om deras besättningsmän är totalt blinda... ?
Citera
2026-08-28, 21:18
  #10305
Medlem
Lotsen upplevs något narcissistisk i förhören.

Några av lotsens ståndpunkter:
1. Befälhavaren/kaptenen är ansvarig för uppsikt och båtens framförande.
2. Han vill inte uttala sig om han ansåg att kaptenen uppfyllde detta ansvar utan säger ”det får du fråga honom om”.
3. Han svarar inte på vem som höll utkik (med andra ord, ingen gjorde egentligen det)

Allt tyder ju på att lotsen rattade skutan helt själv utan kaptenens inblandning.

Lite skrämmande att han hävdar att kaptenen enligt lag är ansvarig att hålla uppsikt och att lotsen inte har något ansvar för det. Samtidigt som han mellan raderna medger att kaptenen inte haft någon direkt uppsikt. Ändå har han inga som helst invändningar mot arbetet på bryggan eller hur kaptenen skötte sig. Lotsen säger att han hoppade av tidigare och tillägger att en anledning till att detta kändes lugnt var att han ansåg att jobbet på bryggan gick bra. ”I det här tonnaget så är det här ett otroligt vanligt arbetssätt”
Citera
2026-08-28, 21:22
  #10306
Medlem
ur förhöret
"och sen har ju vi två en sjuåring och en femåring, så de låter ju lite och min motor
låter och" blir man då lätt distraherad hoppas jag han aldrig kör bil med barn eller båt igen.
Citera
2026-08-28, 21:25
  #10307
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kronhjort111
Man behöver anpassa hastigheten efter rådande omständigheter. Det inkluderar dock inte att det är semestertider.

Ta upp det rätten: varför körde ni så snabbt, det är ju SEMESTERTIDER!


Om du missat något har fri bevisföring i Sverige. Olyckan är en straffrättslig fråga, om uppsåt gällande vållande till annans död. Det kan självfallet argumenteras för att de åtalade haft ett likgiltighetsuppsåt, när de håller 12 knop, och man borde veta att det är högsäsong för fritidsbåtar. Det är lite som att en bilist håller maxhastighet jämte en maratontävling eller att en skogsägare arrangerar älgjakt samtidigt skogsägaren vet att det hålls orientering i granskogen. Framför du ett fartyg på tusentals ton så bör man vara försiktig, här har man inte varit det och därför har vi en olycka. Bevisningen för det klandervärda kan givetvis även gälla att det varit semestertid vid olyckstillfället, då detta påverkar trafikmängden.
Citera
2026-08-28, 21:25
  #10308
Medlem
Uppenbart fel av lotsen och kaptenen för fartyget och jag hoppas på stränga straff för detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in