Citat:
Ursprungligen postat av
frukostpizza
Jag tror det tillsätts via hjärtlungmaskinen, dvs inte läkaren som sätter en spruta i partienten.
Ingetdera.
Kardioplegilösningen sprutas direkt in i hjärtats kranskärl via en kateter som man kopplat in i början av operationen. Den går alltså bara till hjärtat utan att cirkulera i resten av kroppen.
Kardioplegin får hjärtat att sluta slå så att man kan sy fast blodkärl på hjärtat vid en sk bypass-operation.
Det är alltså förklaringen till att just deras hjärtan skadades obotligt utan att resten av kroppen påverkades.
Det stämmer att det är perfusionisten som sköter pumpen som levererar lösningen men den går alltså inte in i blodet som pumpas runt av härtlung-maskinen utan direkt in i hjärtat via en separat slang.
Att perfusionisten sköter det beror på att han/hon har bra pumpar och kylaggregat på sin maskin. (ofta kyls lösningen för att hjärtat ska klara sig längre utan syre).