Citat:
Ursprungligen postat av
Syron
Vem bryr sig egentligen om det är enda demokratin i området? Demokratier har tidigare utfört extrema brott även de, och då ska de ställas till svars för det, oberoende om deras brott gjorts i hemlighet då befolkningen inte vetat om det, om det gjorts med befolkningens allmänna godkännande eller om det gjorts av någon som försöker förvränga demokratin. Man behöver inte stödja länder bara för att de har ett statsskick liknande det vi har här. Hängningarna har lagts upp som ett sätt att döda ett specifikt folkslag, det har inte Ben Gvir stuckit under stol med. Bara att se vad han gjort tidigare för att fatta vad han egentligen är ute efter. Och stora delar av hans stat backar detta. Gör det hans brott mot mänskliga rättigheter bättre eller värre av att någon röstade på hans parti?
Nja. det är altså "icke israeliska medborgare" som drabbas av den nya lagen. vad de självidentiferar sig som "typ" av etnicitet är inte av betydelse.
på västbanken är det ju främst jordanska araber, eller numera statslösa jordanska araber, som sysstlar med terrorism.
men att självientifiera som jordanier, gazzanier, kristen,ateist,muslim, narnier eller palestiner har ingen bäring på om du ska hängas eller ej.
och det stämmer, kneeset röstade ganska enkelt igenom förslaget (tror det var 60/40 typ).
att kalla allt man misstolkar och fantiserar ihop till "brott mot mänskligheten" är förövrigt fruktansvärt lat och urholkar hela iden med att ha universella mänskliga rättigheter.