MP är främst ett antikärnkrafts-parti, partiet bildades som ett motsvar mot kärnkraften och den hållningen står dom fortfarande fast vid.
Det är till exempel därför inte MP vill ge sossarna stöd om dom inte lägger ner alla kärnkraftssatsningar.
Miljö och klimat kommer sekundärt.
Lite märkligt kan man tycka då många gröna partier runt om i Europa älskar kärnkraften (den renaste och mest effektiva energikällan som finns).
Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
MP, tillsammans med V, har högst andel högutbildade ledamöter. Så har det varit länge.
Gissa vilka som har lägst andel högutbildade? Det börjar på S och slutar på verigedemokraterna.
Vet inte om detta är till någon hjälp.
Lite motsägelsefullt när Nooshi Dadgostar för någon vecka sedan inte kunde svara på frågan om hur stor den svenska statsbudgeten är. Men det är kanske inte så viktigt för en kommunist. Det enda som spelar någon roll är att höja skatterna.
Citat:
Under en debatt i SVT:s Studio 3 i augusti 2026 kunde Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar inte svara på en direkt fråga om hur stor den svenska statsbudgeten är. Händelsen ledde till hård kritik från finansminister Elisabeth Svantesson (M).