2026-08-21, 09:52
  #100921
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjamfossftw
Han hade nog ett behov av uppmärksamhet och ville vara till lags, och kan nog, som lägst i rang bland vännerna, göra något oväntat och storslaget. Se hans tvära kast under den korta karriären i Moderaterna.
Gissar att ”vapensamlaren” förstod att Engström kanske var GM, fru Engström förstod naturligtvis direkt att det måste vara han. Samlarens dotter försöker väl skydda familjen från misstankar om att hennes pappa skulle ha varit inblandad, vilket han inte var. Däremot kan han ha lånat ut ett vapen, kanske Stig lånade utan att fråga, kanske Stig använde en gammal Colt, kanske han hade en S&W. Oavsett så var Stig nog inte tillmötesgående och undergiven längre eftersom han fick utbrott på fyllan. Tror inte att han rasade ihop pga något plötsligt behov av att ljuga om livräddning på Palme. Inte heller blev han misstrodd hjälpare. Misstrodd GM är då betydligt mer rimligt och, det enda möjliga om man ser till Jeppsson/Nieminen/flyktvägen samt var Stig befinner sig omedelbart innan mordet.

Will the real Stig stand up.

Ditt svammel skulle inte ens platsa i Hänt Extra.

Margareta Engström hade inga misstankar mot Stig.
Citera
2026-08-21, 09:59
  #100922
Medlem
Knattarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Fråga Dalulven.

Jag har den inte.

Dalulven har länkat till den i tidigare inlägg.

Vill bara påpeka att det var Roerlig som la upp den från början.

Dalulven har naturligtvis aldrig bidragit med något nytt över huvud taget. Någon gång i trådens historia. Vad jag vet.

Citat:
Ursprungligen postat av Xuken
Länk till källa tack!

Här är Roerligs länk:

https://imgur.com/a/kv-llsposten-860407-hnSJG3M
Citera
2026-08-21, 10:19
  #100923
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TFX17
Läsning av hans vittnesmål och vanligt bondförnuft ger att SE hade mytoman-tendenser, vilket hans bekanta bekräftar. Att det inte går att hitta "dokumentation" om det beror på att det kan bedömas diagnostiserande eller nedsättande och myndighetspersonal därmed undviker att skriva ner det formellt.

Garanterat beskrevs han som sådan i fikarummen av dåvarande PU, vilket framgår tydligt i uttalanden från gamla MOP-spanare som Lennart Gustafsson med flera.

Om du inte förstår skillnaden på mytomaner, ljugande vittnen, otrovärdiga vittnen och otillförlitliga vittnen hänvisar jag till Wikipedia.

SE var ett otillförlitligt vittne. På några punkter. Liksom många andra vittnen. Man går eller halvspringer inte 20 meter på 5 - 6 sekunder. Då springer man. Nästan 4 m/s. Enkel matte. Jobbigt för korkade journalister. Jag vet. Man kan använda Kalkylatorn i Windows.

SE påstod inte att "smällen" som han hörde 20 meter norr om mordplatsen var ett av skotten. Tvärtom. Han hävdade envist (i tre förhör) att det var en smällare eller kanske en avgasknall. I fjärde förhöret medgav SE att han inte kunde utesluta att det var ett av skotten. Enligt en bekant som var jägare.

Korkade journalister påstod att SE ljög.


Citat:
Ursprungligen postat av TFX17
Lebel måste väl ändå vara ensam i hela världen om att lösa SE genom att helt enkelt tro på hans berättelse fullt ut? Tolkar jag det fel?

Jag tror inte på hans berättelse fullt ut. Jag tror inte på några vittnen fullt ut. De bör man inte göra. Fråga en kriminalpolis. Vittnen är ofta otillförlitliga.


Citat:
Ursprungligen postat av TFX17
Hur bevisar man att Engström inte hjälpte till vid återupplivningsförsöken, annat än att dem som gjorde det säger att det inte var så?



Ingen säger att det inte var som han själv berättade i fjärde och sista förhöret. När han för första gången nämnde sina egna insatser i återupplivningsförsöken (trots att han skröt så mycket enligt vissa journalister). Att han "försöker och få" Palme i framstupa sidoläge.
__________________
Senast redigerad av Lebel 2026-08-21 kl. 10:36.
Citera
2026-08-21, 10:20
  #100924
Medlem
Kjamfossftws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Ditt svammel skulle inte ens platsa i Hänt Extra.

Margareta Engström hade inga misstankar mot Stig.

Tack, då vet vi.
Citera
2026-08-21, 10:32
  #100925
Medlem
Kjamfossftws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knattarna
ME hade kastat SE under bussen direkt för 50 miljoner.

Äktenskapet var väl dött ganska länge innan det formellt tog slut. Hon tog honom inte på allvar och skämdes nog lite över honom inför bekantskapskretsen.

Att då casha ut för 50 miljoner vore ett lätt val.

Nej, hon var förstås lojal och ville sannolikt inte ha med detta att göra. Vi får väl aldrig veta men hennes svar i intervjuer med Filter ger ju sken av att hon förstod att han var GM. Stig var säkert snäll överlag och hon hatade knappast sin make. Om du föreställer dig detta ur hennes synvinkel så är det svårt att tro att hon inte begrep omgående även om hon säkert inte ville förstå. Hade du anmält en närstående, din enda närstående, förutsatt att du inte är förälder vilket kanske hade komplicerat situationen.

Spekulation men spekulation baserat på att vi är människor, inte avatarer. Vem vet, kanske Stig erkände för henne direkt. Kanske det räckte med en blick eller ett icke-svar på en direkt fråga. Hon reagerade nog tidigt iom att signalement gick ut och Stig kontrollerar tider osv. Extremt misstänkt beteende som en närstående säkerligen reagerar på direkt.
Citera
2026-08-21, 10:34
  #100926
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knattarna
Vill bara påpeka att det var Roerlig som la upp den från början.

Dalulven har naturligtvis aldrig bidragit med något nytt över huvud taget. Någon gång i trådens historia. Vad jag vet.


Här är Roerligs länk:

https://imgur.com/a/kv-llsposten-860407-hnSJG3M

Merci.

Där ser man att strecken (det finns två) inte är en markering av SE:s rörelse, utan en justering av manskapsbodarnas placering och längd.
Citera
2026-08-21, 10:56
  #100927
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knattarna
För mig spelar det inte så stor roll hur många i hans närhet som uttryckligen tror att han är skyldig eller oskyldig. Jag har aldrig försökt göra någon poäng på att oskyldig-sidan vinner med cirka 10-1.

För mig är det mer intressant att jämföra hans liv före och efter mordet och se hur väl det matchar profilen.

PH inser ju att mytomani talar emot att SE är GM. Det är därför han blir emotionell och gapar ”Mytoman? I helvete heller!” med fradga i mungiporna. Det är därför han skriver i sin PM att SE mycket väl kan vara ett vittne – men i så fall måste han ha överdrivit sin roll.

Därför talar tidigare tecken på mytomani före 1986 givetvis emot att SE är GM. Och lyckligtvis finns många sådana tecken. Som inte minst Thomas Pettersson varit behjälplig med att gräva fram.

Den som blåögt tror på hela SE:s berättelse kanske tror på SE också när han ska ha påstått att han designat Skandias berömda paraplylogotyp. Vilket bevisligen inte stämmer.

Var finns den storyn?

Att Stig påstod att han skapade paraplyloggan?

Varför skulle Stig påstå det? Han började 1968.

Paraplyloggan började användas 1964. Källa.
Citera
2026-08-21, 11:19
  #100928
Medlem
Knattarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Var finns den storyn?

Att Stig påstod att han skapade paraplyloggan?

Varför skulle Stig påstå det? Han började 1968.

Paraplyloggan började användas 1964. Källa.


Precis. Alltså måste det vara en lögn om han påstått det.

Uppgiften kommer från TP:s bok.

Självklart kan uppgiften i teorin vara felaktig, men när det finns så här många indicier på mytomana tendenser börjar det bli lite väl mycket rök utan eld.


Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
32. SE ljög om att han designat Skandias logotyp med paraplyet.
Uppgiften om att SE sagt att han har designat Skandias paraplylogga kommer från TPs slarvigt faktakollade bok och bygger på skvaller från icke utpekade "vänner" till SE.
Citera
2026-08-21, 11:26
  #100929
Medlem
Knattarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjamfossftw
Nej, hon var förstås lojal och ville sannolikt inte ha med detta att göra.

Ändå ringde hon vilseledande samtal till utredningen enligt ditt kära Filter.

ME var ”förstås” lojal? Hittar du några särskilda tecken på ett varmt och eldigt äktenskap från 1986 och framåt i hennes förhör?

Men det är klart att hon ”förstås” avstod från 50 miljoner bara för att SE var ”snäll”. För så måste det ju vara om SE är GM. Man börjar med slutsatsen och jobbar sig bakåt.
Citera
2026-08-21, 11:39
  #100930
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knattarna
Precis. Alltså måste det vara en lögn om han påstått det.

Uppgiften kommer från TP:s bok.

Självklart kan uppgiften i teorin vara felaktig, men när det finns så här många indicier på mytomana tendenser börjar det bli lite väl mycket rök utan eld.

Jo, men om det var en mytomanhistoria, inte Skandialoggan, men det med mordet på Palme så måste man vel endå fråga sig om det är en trovärdig mytomanhistoria? Är det verkligen så mytomaner ljuger?

Ska man behöva djupdyka i ämnet mytomani också?

Man kan ju tycka att en cover story, att han försöker skaffa ett alibi, ett falskt alibi, låter mer vettigt.

Kanske Glaser blev lurad också, att han bröt kontakten därför att han TRODDE Engström var mytoman.
I verkligheten var han mördaren.

Nu bortser jag helt medvetet ifrån saker som mannen på DBG, signalemente etc.

Mytomani only.
__________________
Senast redigerad av Ballalaila 2026-08-21 kl. 11:43.
Citera
2026-08-21, 12:02
  #100931
Medlem
Okej, efter typ 5 min research ser jag att sättet SE ljuger på mycket väl kan tyda på mytomani.
Håller på att sänka mig själv här.

Nej, mytomani är nog back on the table ja. Det är möjligt att han var det.

Engströms förklaring är antigen sanning, mytomani eller falskt alibi.

Går inte att utesluta mytomani som jag trodde. Mytomaner kan nämligen ljuga utan att dom tjänar något på det. Det var faktiskt nytt för mig.

Risk reward utgår mao.
Citera
2026-08-21, 12:48
  #100932
Medlem
Knattarnas avatar
SE ska också ha dragit en ”suspekt” historia om att en luftballong kraschat in i hans skorsten i Täby. Givetvis utan att någon annan granne märkte denna enorma ballong.

Detta enligt TP som intervjuat grannar i området.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in