Citat:
Ursprungligen postat av
Wallincus
Felaktigt.
Att ha 3 miljoner på banken gör dig betydligt rikare än att äga en bostad som värderas till 3 miljoner.
Detta beror på att pengar är pengar medan en bostad är en bostad och bostaden bidrar inte till din
förmögenhet som du kan spendera:
" A house provides "housing services" (shelter). If a home's fundamental value goes up, the cost of consuming that shelter also goes up by the same amount"
Att inkludera bostaden i "förmögenheten" är bara en tröst för människor är dåliga med pengar och inte har kunnat bli rika på det normala sättet.
Undantaget är såklart om du äger en bostad som du hyr ut men många gör misstaget att räkna med bostaden de bor i, vilket bara är dumt.
Om det är nettoförmögenhet man pratar om så ska bostad ingå i den siffran,
Likvida medel är något annat, och håller med om att det är skillnad, men beror på vilken typ av förmögenhet man pratar om.
Att ha 3 miljoner i aktier är lika riskfyllt som i ett hus. Om alla vill sälja samtidigt störtdyker värdet, precis som i ditt exempel med att sälja hus
Sitter de på banken är de säkra, men urholkas av inflationen.
Angående trådstarten så 6 årslöner är givetvis nice att ha vid pension, men inget måste. Räknar med att ha 2 nettoårslöner sparat ungefär, kommer att räcka fint.
(Kommer att ha 2-3 i huset också, men de räknar jag normalt inte med, men nån gång kommer man ju förmodligen att vilja bo lite enklare, och då faller de ju ut)