Jag tolkar TS som en ljusreglerad fyrvägskorsning med ett enda körfält och att motorcykeln är fordonet längst fram...
Ska man svänga höger är det lämpligt att lägga sig längst till höger, dä kan en bil som ska köra rakt fram eller svänga åt vänster ställa sig till vänster om motorcykeln.
Ska man köra rakt fram står man givetvis i mitten av körfältet. Skulle man vara andra fordonet så kan det, beroende på körfältets bredd funka att ställa vid sidan av det första fordonet, om det är vettigt placerat för sväng.
Ska man svänga vänster så kan det bli svårare, står man till vänster så riskerar man, om det är mycket trafik, att bli stående i mitten på en smal väg. Det är oskönt. Men vid ett vanlig trafikljus bör det inte vara någon fara.
Citat:
Ursprungligen postat av
gart
Tanken med att placera sig vid sidan (åt det håll man ska svänga) när man står still eller rör sig mycket långsamt är att minska risken att bli påkörd bakifrån. Det är därför de lär ut det så här. Om man ska svänga i en korsning där man måste sakta ner och kanske stanna, ska man ställa sig åt sidan på vägen. De tänker också "säkerheten först", precis som du, men ni har nått olika slutsatser trots samma grundinställning.
Placering på väg är ganska svårt, och enligt min erfarenhet är det vanligt att man blir underkänd på just det vid uppkörning på MC. Det är värt pengarna att ta en lektion och be trafikläraren gå igenom vad Trafikverkets förarprövare förväntar sig.
Den som placerar sig så som du gör vid trafikljus kommer att bli underkänd 10 gånger av 10, så det är bara att göra som de säger.
När jag tog MC-kort använde läraren en farlig korsning för en övning. 70-vägen svängde svagt vänster, vilket gör att vägen som går in till vänster strax efter svängen är ganska dold. Där skulle jag svänga vänster. Övingen gick ut på att lära mig att ibland, om det är mycket mötande trafik, måste man ge upp, köra vidare och vända på en säker plats för att senare kunna göra en säker högersväng istället för att stå mitt i vägen dold för trafik bakifrån.
Det här var dock inget trafikljus, bara en farlig korsning.