2026-08-13, 11:38
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AI-2000
Bra med slopad karens. Man ska inte bli straffad för att man blir sjuk.


Ska man bli straffad som arbetsgivare istället, kan bli svårare att få jobb om man har en historik med mycket måndags sjuka
Citera
2026-08-13, 12:04
  #146
Medlem
Twitterturkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Håller med helt. Alla dessa utspel är bara ett skådespel för att det ska se ut som att de rödgröna och centern står långt ifrån varandra och att man "står upp" för sin politik. Det kommer också utspela sig ett skådespel om de vinner valet med hot om nyval men i sista minuten så har de lyckats bilda en regering.

Det enda jag inte riktigt kan se är att om V kräver att få ingå i en regering, hur ska Centern tackla detta? Någon som har en bra idé?
Makten går före allt så skulle inte förvåna mig om de satte sig i en regering med varandra. Är egentligen mer intresserad av hur de ska skådespela fram detta.

Mantrat som dom kommer upprepa gång på gång likt en bibelvers är att dom är "villiga att samarbeta med alla utom SD".

Jag tror inte den genomsnittliga svensken är särskilt insatt i politiken utöver det som repeteras på tv4 nyheterna en gång i kvarten.

"Skogsbränder i Venezuela"
"Transkvinna i Senegal mördad"
"Protester i Tyskland mot planerad parkeringsplats"
"Centerpartiet villiga att samarbeta med alla utom SD"
Citera
2026-08-13, 12:34
  #147
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuculuscanorus
#1 Få skulle jag tro. Rimligen lär det bli en enpartiregering med S där diverse andra partier får igenom sinsemellan udda förslag V kommer troligen backa från kravet att sitta i regering om valet står mellan S och Tidö

En rätt vanlig flashbacksanning är att bönder (faktiska bönder) helt lämnat C; bland lantbrukare (faktiska bönder) är stödet för C fortsatt starkt

https://www.lrfmedia.se/nyheter/land-lantbruks-valunderskning-sd-kar-bland-lantbruksfretagare

+----------------------+---------+
| Parti | Andel |
+----------------------+---------+
| Sverigedemokraterna | 32 % |
| Centerpartiet | 26 % |
| Moderaterna | 22 % |
| Kristdemokraterna | 10 % |
| Socialdemokraterna | 4 % |
| Miljöpartiet | 1 % |
| Vänsterpartiet | 1 % |
+----------------------+---------+


Men med det sagt jag har väldigt svårt att se att C och V skulle sitta i samma regering

Om V backar från kravet att sitta i en regering så blir man ju återigen dörrmatta åt Socialdemokraterna och kör över sina väljare.

V har redan ganska nyligen sänkt en sosseregering (2021) så mycket talar för att Vänsterpartiet menar allvar med sina hot den här gången också.

Det är därför jag hoppas att alla mittenväljare förstår att en röst på de rödgröna bara innebär politiskt kaos.
Citera
2026-08-13, 12:37
  #148
Medlem
Svavelbryggas avatar
Det är skönt att C kommer ut tydligt med att de inte är "vänster".
Citera
2026-08-13, 13:03
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svavelbrygga
Det är skönt att C kommer ut tydligt med att de inte är "vänster".

Idag röstar Centern emot avskaffat mängdrabatten och skärpt anhöriginvandring.
De röster likadan med V, MP och S.
Centern har varit ett parti som tillhör vänster i många frågor.
Citera
2026-08-13, 13:06
  #150
Medlem
Svavelbryggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Idag röstar Centern emot avskaffat mängdrabatten och skärpt anhöriginvandring.
De röster likadan med V, MP och S.
Centern har varit ett parti som tillhör vänster i många frågor.

Invandring är inte en höger-vänster fråga. Centern är höger på alla sätt, de har bara profilerat sig som ett borgerligt alternativ för folk som verkligen inte gillar SD. Hade invandring varit en ickefråga hade de fortfarande suttit stabilt ihop med resten av borgarna.
Citera
2026-08-13, 13:08
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svavelbrygga
Invandring är inte en höger-vänster fråga.

Fel.

Vänster: generös invandring, straffrabatter till kriminella, inga kärnkraft, höga skatter på arbete, pension, kapital, mat, bensin, el
Höger: stramare invandring, skärpt straff till kriminella, mer kärnkraft, låga skatter på arbete, kapital, pension, mat, bensin, el

Centern är vänster när det gäller invandring, straffrätt, kärnkraft
Centern är höger när det gäller ekonomi och skatter
Citera
2026-08-13, 13:31
  #152
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Snacket nu är ju att vissa arbetstagare kan jobba hemifrån och utan problem vara på jobbet även om de har lite feber, snuvig eller till och med brutit benet medans en person inom industrin, vården och andra arbetsplatser helt enkelt inte kan det utan måste helt enkelt sjukskriva sig.
Jag jobbar hemifrån och har jobbat ett flertal gånger då jag inte mått 100% men ändå kunnat utföra mitt jobb även om det inte blir full tid kanske. En sjuksyrra hade inte kunnat göra så.

Det är väl just här snacket ligger just nu men själv tycker jag det är bra att ha denna karensdag för att rensa bland alla måndagssjuka.
Ja orättvisor har väl alltid funnits? När jag körde tradare var det inte bara att ställa bilen om man blev lite krasslig långt hemifrån och lägga sig och sova någonstans (om man inte var dödssjuk då...) Jag kunde inte ens sjukskriva mig och ta karensdagen!

Man fick vackert göra det bästa man kunde för att lösa situationen och ta sig hem, till skillnad från någon industriarbetare som kunde stanna hemma "för att man var lite snuvig".

Samhället kommer aldrig att bli 100% rättvist hur vi än vrider och vänder på saker och ting. Så det här stinker valfläsk, riktat till i första hand till dom som missköter sin ekonomi och dom som är lite arbetsskygga.

Många företag har dessutom slutat med. eller kraftigt dragit ner på. hemarbete, eftersom det ofta visat sig varit ineffektivt.
Så sossarnas utspel bygger till stor del på något som är ett betydligt mindre problem än det varit under t ex pandemin.
__________________
Senast redigerad av sykkelpump 2026-08-13 kl. 13:36.
Citera
2026-08-13, 13:32
  #153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Man får se hur det ser ut efter valet. I sig är, enligt mig, ALLA röda linjer INNAN valet per definition idiotiska. Om jag röstar på ett parti så är det ju för att jag gillar deras politik, och då är min förväntning att det partiet med näbbar och klor försöker få igenom så mycket som möjligt. Och i enfungerande demokrati där man inte själv får över 50% av rösterna så MÅSTE man ju kompromissa.

Det betyder förstås inte att man ska sälja ut helt, men enligt mig är ett parti rent ut sagt skyldigt att försöka driva igen den politik man lovat väljarna, och då MÅSTE man också kompromissa. Så att framställa sig som kompromisslös (vilket är vad en "röd linje" i praktiken innebär) är, enligt mig, stenkorkat. Men av någon anledning så tror eller vet de svenska partierna att sånt går hem hos viss väljare.

Jag förstår att V som ytterparti känner att de behöver stå på sig, men jag skulle själv aldrig rösta på ett parti som hotar att sänka den bästa regering de kan få (ur egen politisk synvinkel) bara för att de själva inte får ministerposter. Det är rena vansinnet, också politiskt sett. Och vem vill nånsin samarbeta med ett sånt parti? Like ever?

Jag tycker det extremt synd att Tidö-partierna bildat sitt "block", eftersom det som Sverige enligt mig behöver är att alla partier är med i en öppen diskussion, och framförallt med i öppen regeringsbildning. hela "vänster vs höger"-köret har i praktiken passerat sitt bäst-före datum för rätt länge sedan, det som nu behövs är en pragmatisk, realpolitisk regering som SKITER i gamla ideologiska idéer och regerar Sverige så bra som möjlig på sakmässiga grunder, med den riktiga verkliga världen som utgångspunkt. Och en sån regering går (enligt mig) bra att få till om man börjar plocka de bästa idéerna och lösningar OAVSETT vilket jävla parti som har dem.

Om man tänker sig ett politiskt Sverige som funkar som andra länder, där ALLA olika partier potentiellt kan sitta tillsammans i regeing och där regeringar bildas utgående från vad VÄLJARNA tycker i valen, så har Sverige en helt ENORM potential båda att bli ett fantastiskt land internt och att kunna stå upp för sina intressen internationellt och inom EU. Tänk ett Sverige där vi (dvs. de politiska partierna) löser Sveriges långsiktiga problem TILLSAMMANS, och utgående från vad vi (väljarna) anser vara viktigast de närmaste fyra åren. Och att den regering VI VÄLJARE vill ha, vilket syns genom vilka partier som backar eller går framåt i ett val, också kan sätta sig ner och komma överens om hur man gör det, så bra man kan, över fyra år framåt. Istället för att göra som i vettiga länder (t.ex. alla våra grannländer) så har vi skapat en helidiotisk "blockpendel" som svänger än hit och än dit och som gör att vi inte kommer framåt.

Därför kommer jag aldrig att förlåta den ryggradslösa strebern Kristersson, som tillsammans med sina högt betalda politiska strateger skapat en konstruktion ("Tidö-blocket") som är direkt skadlig för Sverige. Nåt han gjort för att det är det enda sätt han når statsministermakten (och kan hålla den kvar). Han bokstavligen skiter i vad Sverige behöver, bara för att få makten själv. Enligt mig är han en landsförrädare. Jag kommer heller inte att förlåta M innan de slänger ut den korrupta f.d. gymnasten, erkänner att "blocket" det var jävla misstag och börjar köra "bäst för Sverige"-politik (som man gjorde en gång i tiden). Detsamma gäller de partier som gett Kristersson den makten: L, KD & SD.

Och jag skulle uppmana alla SD:are,av vilka många underligt nog verkar vara "för Tidö-blocket", att istället tänka om och utgå från vad som FAKTISKT är bäst för Sverige. För vi behöver ett nationalistiskt och patriotiskt parti, och det är INTE vad SD är idag. Släpp det satans korkade "klimat-kriget" (det är SJÄLVKLART bäst för Sverige att producera så mycket energi som möjligt, skit samma på vilket sätt), släpp det luddiga, otydliga och känslomässigt drivna "kultur-kriget" som bara äter energi och våga positionera SD vid sidan om hela den föråldrade "vänster/höger-linjen", där partiet de facto egentligen hör hemma. SD är i nuläget det enda partiet som har inslag från hela den skalan, och vägen till regeringsduglighet och samhällspåverkan OCH regering går via att ha vettig, sakunderbyggd politik OCH därmed varav det ENDA parti som faktiskt kan samarbeta med ALLA andra partier. Det är SDs stora, dolda styrka: att kunna ställa sig vid sidan av det tossiga gamla vänster-högertjafset och köra sakpolitik som varken partier eller väljare kan säga nej till.

Karensavdraget är ett bra exempel. Centern gör bort sig totalt genom att hota att gå i opposition, för det ÄR egentligen en rättvisefråga. Vi har snackat om det på jobbet hur länge som helst, att de som kan jobba på distans (när de är litet krassliga) i praktiken får en högre lön och ett mycket bättre arbetsavtal (tack vare distansarbetsmöjligheten, som egentligen är till för nåt annat). Det skulle vara en perfekt fråga för ett modernt, sakbaserat SD: att skapa rättvisa för alla arbetande svenskar. Istället har SD ställt sig på nån konstgjord "högerpall" för att passa in i Tidö och snackar om arbetsgivarnas möjligheter till förtjänst. Det förstår väl de flesta svenskar att också är viktigt, för ekonomin och företagandet, men WTF har det med karensfrågan att göra. Ingenting, för den handlar i grund och botten om rättvisa. Och det skulle faktiskt vara världens enklaste sak att presentera ett "mitt-i-mellan"-förslag som är bättre än det nuvarande systemet och bättre än sossarnas slopningsförslag.

Centern väljer att missa det, eftersom all de senaste väljarundersökningarna visar att centern bara kan sno väljare från högerblocket (framförallt L, men delvis också M och KD). Och eftersom S valt att göra det till en valfråga (i hopp om att få röster från alla som tycker att det är orättvist, vilket typ är 99% på min arbertsplats) så kunde ett fritt, obundet SD ha klämt till med den perfekta politiska kompromissen. Och framstått som det klokaste, rättvisaste och mest samarbnetsvilliga partiet på den politiska planen. Men som en del av Tidö går det förstås inte, inte alls...
Jag tillhör dem som jobbar på distans om jag är lite sjuk. Blir det bättre för Sverige om jag sjukanmäler mig så fort jag är hostig? Jag kommer göra det till 100% om karensdan tas bort. Jag kommer se det som skatteåterbäring ”Wow jag kan faktiskt vara sjuk och ta det lugnt om jag är sjuk”. OBS inte vara fusk-sjuk utan att riktigt förkyld. Min fråga till dig är: blir Sverige rikare om min arbetsgivare drabbas av kostnader som denne inte har idag? Idag är den ende som drabbas JAG, iform av att jag sitter och jobbar fast jag egentligen skulle ligga i sängen. Jag vinner på att karensdan tas bort. Men för Sverige är det dåligt, därför är jag emot det.
__________________
Senast redigerad av Snurrespratt24 2026-08-13 kl. 13:35.
Citera
2026-08-13, 13:51
  #154
Medlem
bioaccs avatar
Karensdagen förstår man ju att de vill ha kvar de giriga asen. Lite svårare att greppa är det dock att C vill att man ska betala >90% av inkomsterna till hyran, parallellt med en skenande arbetskraftsinvandring och uppluckrade anställningsavtal. Så visst, jag protesterar inte särskilt mot karensdagen. Det andra däremot, det gör dem kanske till Sveriges mest extrema parti.
Citera
2026-08-13, 14:05
  #155
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Du missar hela poängen. Det jag får med ALLA partier utanför "blocket" är öppen och fri diskussion, och en ärlig tävling om väljarnas röster. Alla tycker inte som jag, men jag kan själv välja det parti (och den kandidat) jag vill. Det ÄR demokrati, och själva demokratin och att den funkar är 1000X viktigare för mig än vem som vinner valet.

Tidö-blocket är anti-demokrati, ett sätt att frånta de svenska väljarna möjlighet att själva välja vilka partier som går bra i valet, som därför har fått stöd av väljarna för sin politik. Just den politik som de fritt och ivrigt debatterat med andra politiska partier om.

Tidö-blocket är otydlig brungrå massa vars huvudsakliga budskap till det svenska folket är "om vi blir störst tillsammans så bildar vi regering". Samtidigt blockerar blocket väljarnas möjlighet att i normal ordning välja ett parti att rösta på för att man gillar det partiets politik, det man röstar på är "Blocket" och vilken politik "Blocket" har tänkt sig säger det inte. Det är ofattbart för mig att en sådan konstruktion har över 40% stöd, i Sverige. Och det har inget med "höger" eller "vänster" att göra, bara med oss väljares möjlighet att faktiskt välja.

Så varje gång nån skriver inlägg som understryker den totalitära Tidö-strukturen genom att jämföra med den normala demokratiska diskussionen som försiggår ENBART bland oppositionen så hoppas jag att ytterligare väljare får upp ögonen för att INTE rösta på ett block. ALDRIG rösta på ett "block", oberoende av vad det består av.

Och när "blockets" politiker påstår att väljare "vet vad man får" så är det den största lögnen hittills i hela valrörelsen. Man har ingen jävla aning vad man får med "blocket", för det berättar "blocket" inte. Trots att man alltså redan gjort upp om att sitta tillsammans i regering. Men med vilken politik? Eller menar de verkligen allvar när de säger: "det får man se sen efter valet". För det är vad Kristersson, Åkesson och Mohamsson de facto har sagt (Busch verkar faktiskt ha litet mer mellan öronen i det avseendet).

Så ja, en "demokratisk röra" är ALLTID tusen gånger bättre än ett "odemokratiskt block". Och det är för mig underligt att det nu landat i en konstellation där det ligger ett gråbrunt block till "höger", medan demokratin frodas till "vänster". När jag i tiderna började rösta så röstade jag på M, och en av grundorsakerna var att det då kändes precis tvärtom, också om det inte var ett designat block som Kristerssons så kändes det som att det fanns ett slags "rött block" i svensk politik. Så nåt "block" kommer jag aldrig att rösta på, enligt den för mig heliga principen att demokratin som sådan ALLTID måste komma först. Och jag hoppas innerligt att en tillräckligt stor del av de svenska väljarna känner på samma sätt. Om det här landet landar i två "block" så är Sverige på riktigt kört, och i så fall är det M, KD, L och SD som bär det oförlåtliga ansvaret.
Vi befinner oss nog (tyvärr) i ett läge där det mesta går ut på vad man inte vill ska hända.
Jag är inte odelat positiv till SD (eller M för den delen), men vill absolut inte att MP och/eller V ska styra landet i framtiden.

S som är största partiet har ingen tydlig politik i någon riktning alls, utan kommer efter valet att böja sig åt det håll som ger störst sannolikhet satt få sitta vid makten.
Att gå till val på en ickefråga som karensavdraget är väl ett tillräckligt tydligt tecken på det?

Utöver det försöker dom mest "ärva" SD:s tidigare valfrågor. gällande invandring och kriminalitet.
Citera
2026-08-13, 14:12
  #156
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Necris
Om man tar bort karensdagen måste man samtidigt glra det lättare att sparka folk, om man vill att ändringen ska fungera.
Det kan nog vara en vettig lösning, som ingen kommer att våga föreslå. Det skulle också göra det lättare att få en anställning, eftersom man som arbetsgivare inte fastnar i någon som inte kan/vill utföra sina arbetssysslor.

Dom som överutnyttjar karensavdraget, är sannolikt oftast också dom som utför minst när dom är på plats på jobbet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in