Citat:
------------------------------------
Jag ville bara visa vad som krävs för att få radiokontakt(i 1 minut) med någon "radiovågscivilisation"! Och än om det skulle sprudla av radiovågscivilisationer där ute(N=2) så krävs det uppoffring av samtliga av dem och att de verkligen ligger i och både sänder och lyssnar och inte bara passivt lyssnar, ifall en radiokontakt rent statistiskt ska uppstå!
Är det väldigt mycket mindre än N=2 radiovågscivilisationer, vilket inte skulle förvåna någon, så blir det som sagt svårt att få kontakt oavsett om samtliga där ute strävade efter just det!
Däremot skulle en "godkänd" radiokontakt vara det yttersta beviset för annat liv förutom på Jorden, det går inte ens jämföra betydelsen av detta med någon eventuell biosignatur från någon exoplanet som möjligtvis indikerar biologisk aktivitet, men där vi inte får utesluta någon okänd kemisk reaktion som lurar oss....
Får vi radiokontakt så har vi minst flera magnituder av annat biologiskt liv också där ute som inte tillhör radiocivilisationerna, och då återstår enda frågan, sprudlar det?
------------------------------------
Citat:
------------------------------------
Så, hela den matematiska modellen faller platt på följande punkter:
Begreppsförvirringen: Jorden har sjudit av biologiskt liv i nästan fyra miljarder år - i form av mikroorganismer, växter och avancerade djur. Vi har bara haft komradio i drygt 100 år. Att skriva "Sannolikhet för liv" i din kodtabell när du egentligen menar "Sannolikhet för att rymdvarelser rattar privatradio" är helt galet.
Begreppsförvirringen: Jorden har sjudit av biologiskt liv i nästan fyra miljarder år - i form av mikroorganismer, växter och avancerade djur. Vi har bara haft komradio i drygt 100 år. Att skriva "Sannolikhet för liv" i din kodtabell när du egentligen menar "Sannolikhet för att rymdvarelser rattar privatradio" är helt galet.
Det var ganska uppenbart av inlägget som helhet att det i tabellen handlade om antalet radiovågscivilisationer eftersom allt de jag skrev om fokuserade på radiovågscivilisationer! Vill man kopiera tabellen och visa bara den för någon annan så får man självklart förtydliga att det rör sig om radiovågscivilisationer, det har du rätt i...
------------------------------------
Citat:
------------------------------------
Fysikhaveriet: I tabellen för området inom 200 ljusår påstås det att söktiden för kontakt är 1,77 år. Hur ska det gå till? En radiovåg tar 200 år på sig att färdas 200 ljusår. Att räkna ut en kontakttid som är kortare än ljusets färdtid är att uppfinna en helt egen fysik där Einstein har fel.
Ja under förutsättning att var tionde stjärna har en "radioaktiv radiovågscivilisation" som följer direktivet att sända/lyssna 1 minut och sedan byta till en annan stjärna inom 200 ljusårs avstånd, så tar det vid en chans på 50 % till kontakt = 1,77 år!
Och de här exemplen förutser givetvis att när en "ny medlem" ansluter sig till klubben av "radioaktiva radiovågscivilisationer" och börjar följa rutinen att (sända 1 minut/lyssna 1 minut), så har de andra civilisationerna redan hållit på med detta i flera sekel redan! Och som jag antydde i inlägget så(.. självfallet riktar det in sändningen mot Jorden där Jorden kommer vara när radiovågorna har kommit fram!)
Det gäller alltså att alla radiostjärnor fullföljer sitt åtagande under långa tider! Risken är förstås överhängande att många av "radiostjärnorna" slutar efter ett tag när ingen kontakt gjorts,, MEN risken är kanske lika stor att dom slutar den dagen de faktiskt får en kontakt för då vet dom plötsligt den obehagliga sanningen, "There is someone out there"!
https://youtu.be/HQRjXTLnci4?si=xVG1FzBCuVGQxA9W&t=33
------------------------------------
Citat:
------------------------------------
Din kosmiska fax : Att utgå från att en några miljoner gammal supercivilisation skulle sitta och synkronisera sina klockor för att sända exakt en minut per stjärna på en multipel av vätelinjen kräver en helt orimlig mänsklig logik. Det är som att förvänta sig att utomjordingar ska kontakta oss via röksignaler eller fax.
De behöver inte sända exakt 1 minut utan detta valde jag för att kunna ta fram ett exakt sannolikhetstal så att man i varje fall får ett hum om vilka siffror det handlar om och vad det krävs av alla kapabla radiovågscivilisationer för att få en radiokontakt inom rimliga tidsrymder. Men det vore självklart tacksamt ifall de sänder på en multipel av vätelinjen om de har tänkt att sända nåt och inte komplicera saker så förbannat mycket!
Och om en några miljoner år gammal supercivilisation vill vara med i gänget av de kanske inte fullt så sofistikerade "uppstickare civilisationerna" så får dom fanimej sända radio som vi andra och inte använda sig av nåt "kvantsprångsmaskhål under plasmainflytande" för att kommunicera med populasen!
------------------------------------
Citat:
------------------------------------
Att ingen har ringt oss på "2 ggr vätelinjen" betyder bara att ingen använder vår primitiva komradio just nu. Det säger absolut ingenting om huruvida universum sprudlar av liv. Det svaret kommer vi eventuellt isf att hitta via biosignaturer i exoplaneters atmosfärer, inte genom att vänta på att rymden ska starta en solidarisk radiostation enligt ditt schema.
Okej, så vad använder sig "majoriteten av DOM därute" för kommunikationsmedel då? Har DOM övergått till ännu kortare våglängder på det elektromagnetiska spektrat, laserstrålar kanske? Vilket "naturligt val" av våglängd har de i så fall valt att använda sig av som alla, ja förutom vi då, begriper är det självklara valet?
Det finns mycket brus och störningar i de flesta frekvensband av det elektromagnetiska spektrat, däremot är det ganska lugnt mellan 1-10 Ghz, varför inte hålla sig där då? Relativt låga frekvenser som de flesta "nybörjar civilisationer" klarar av att producera, perfekt område utan "falska signaler" om man bara undviker "vätelinjen" men där vätelinjen ändå kan stå som referens i val av den exakta radiofrekvensen!

men det händer förstås inte för att alla andra är som sagt lika full i fan! Att alla är full i fan har säkert att göra med att egenskapen sitter djupt rotat i naturlagarnas inre väsen och därför gäller under alla omständigheter och under alla tider och platser!

