Citat:
Ursprungligen postat av
ShijieMeng69
Stegen är så låg att den förmodligen täcks intermittent av vågor och är därför ett sådant mål som uppfattas som brus och filtreras bort.
Detta har redan förklarats ett flertal ggr i tråden men det verkar som att en del har problem att absorbera sådan information som inte går i linje med deras grundläggande uppfattning.
Du kan inte säkert säga att badstegen ger eko vid tillräckligt många svep för att säkert slå igenom filtret. Det är ett reslutat av radarns grundläggande egenskaper. Vill du att jag ska förklara hur och varför?
Kan du förklara hur denna radarmålsyta ,1 vuxen man, presenteras i PPI på en marin radar?
Kan man tillförlitligt säga att du i alla väder ser ett fartyg med 10 000 m2 yta ser ett fartyg på 10M avstånd med en xband som inte har optimala inställnihängar och en magnetron som närmar sig slutet av sin livslängd?
Vad är kravet enligt imo och klass på när magnetronen på en x-bandsradar bör bytas? Tror du att magnetronen någonsin har bytts på Misje Verde sedan fartyget byggdes med tanke på hur mycket rederiet verkar snåla med annat?
Hej, du svarade mig ju mycket riktigt att fartyget byggdes 2023 och Nacos/Wärtsilä lanserade sin solid state året därefter. Men, jag har grunnat lite på det och undrade vad det var för box under radarn jag inte kände till. Och till sist lärde jag mig att Nacos solid state har en orange end-cap på änden av radarantennen - vilket Misje Verde har! De har dessutom en liten Wärtsilä-skylt på däckshuset vilket tyder på att de kan vara en test/lanseringskund.
Här är en bild där både boxen, den orangea end-cappen, och reklamskylten syns väl:
https://www.marinetraffic.com/en/photos/of/ships/shipid:7669388/shipname:MISJE%20VERDE#6263023
Och här är deras pressrelease där den nya radarn har orange end-cap:
https://www.wartsila.com/media/news/09-04-2024-wartsila-ancs-unveils-nacos-platinum-solid-state-x-band-radar-3709464 Därtill var Wärtsilä Norway design för "Bridge to propulsion" för EcoBulk-serien vilket förklarar att de eventuellt fick access pre-launch. Tydligen skedde certifiering av utrustningen redan 2021.
Så jag skulle nog vilja hävda att detta är en av deras första solid state X-band apparater. Vilket ju inte sätter befälhavaren i bättre dager.