Citat:
Ursprungligen postat av
WilleGarvin
Jag hittar inte något verktyg för planering av flygrutter över en platt jord. Hittar inte heller någon elektronisk karta över FE.
Har du någon koll på hur de planerar flygrutter och navigerar? Jag menar om de här vanliga verktygen är fejk så måste det ju någonstans finnas riktiga kartor och riktiga navigeringsverktyg.
Nej jag vet inte hur dom gör. Men dom navigerar såklart efter nån karta som funkar, och gissningsvis efter nån helt platt karta som tex det platta och ickeroterande referenssystemet från NASA(som jag länkade till igår).
Citat:
Här kan vi se rutten för QF63
https://www.flightaware.com/live/flight/QFA63/history/20260804/2345Z/YSSY/FAOR
Tycker nog den passar väldigt bra med en sydlig storcirkel. Och den passar definitivt inte med Gleason - har du någon bättre karta?
Frsika upp mitt minne, känner inte igen denne flygning, har det varit nån konstig nödlandning där?
För om man bara plottar ut en rutt på ett jordklot, via de platser man landar, då ser väl jordklotskartan ut att stämma bra.
Det är väl först när ett plan landar nånstans långt utanför flygrutten som man kan börja diskutera om flygrutten verkligen stämmer?
Här är förresten en till skön problematisk landning: EK225 från San Fransisco till Dubai.
https://ibb.co/Xk3jhf1C
Dom tvingades nödlanda i Moskva, och då sa man på nyheterna att planet hade "åkt vilse" för att upprätthålla globlögnen