Citat:
Ursprungligen postat av
Bilderberg78
Det är inte sci-fi eller när staten övervakar oss, tekniken finns redan.
De är om hur vi kan stoppa denna utveckling mot oss, själva medborgarna.
Jag är ingen foliehatt, men detta är inte ens en konspirationsteori. Detta är vår vardag, men när ska vi sätta ner foten?
No Means No!
https://www.dn.se/varlden/tyska-regeringen-i-krismote-efter-misstankt-dronarattack/
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/har-skadas-gronssakforsaljaren-i-rysslands-dronarsafari
Debatt och diskussion är synonymt i detta topic.
Många har varnat länge.
Först skapar politikerna ett problem: Invandringen och allt med den. Censuren, våldet, kriminaliteten, vända grannar mot grannar, splittra familjer och bara allmän ödeläggelse av samhället, relationer och tillit oss emellan.
Sedan erbjuder man en "lösning" genom total övervakning av folket och folket jublar samtidigt som varje rättighet ges bort villigt.
Svenskar och människor överlag är jubel idioter som går rakt i fällan.
Det kommer, var så säker, dom kör redan drönare i sthlm, Gotland, vad jag vet, sen säkert Gbg, Malmö kan jag tänka mig.
Och det här är BARA början. Strax kommer digitala id för att få använda samhället. Efter det blir det "etiska poäng" eller "klimatpäng" dvs du straffas för att du är fel, tycker fel eller gör fel.
Rika kan såklart gå runt detta.
Det är inte enkelt att värna om någonting när man är.så korkad som svenskar tyvärr. Här i Sverige gick det i princip utan några protester och vi kommer att möta en mörk framtid snabbare än vi tror!
För det är ju lite märkligt hur samma problem verkar dyka upp överallt. Verkar finnas krafter bakom kulisserna. Förmodligen förledda sådana. Finns ju en del nyttiga idioter t.ex. Greta, vänstern, men även högern. Dom är ju pusselbiten i andra fasen.
Alla hjälper till att nå undergång och totalt slaveri. Villigt. Med leende på läpparna. Samtidigt som man spottar på sina närmaste.