Citat:
Ursprungligen postat av
ziracorn
Hittills är det enbart den tokiga åklagaren James Von Reis (kan man ens heta så?) som gjort bort sig i media.
Utredning återstår.
Citat:
Ursprungligen postat av
Halfvarhovding
Jag fick samma känsla genom att se honom på bild och läsa av några av hans gamla fall.. verkar inte helt skärpt
Citat:
Ursprungligen postat av
Veridictores
Du har helt rätt. Givet det regelverk som finns, så låg inte snipan där den borde ha legat. Bland annat därför mycket märkligt av åklagaren att påstå att det inte finns några misstankar mot snipans kapten.
Bredden på farleden där olyckan skedde är i intervallet 200-400meter, beroende lite på vilken grund man har för beräkningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nietzschesson
Åklagaren är ute och seglar. Antagligen en landkrabba som tagit sig vatten över huvudet.
Citat:
Ursprungligen postat av
CyberRobot
Åklagaren verkar ju helknäpp. Bara fritidsbåtens fel, som guppar runt mitt i farleden utan att se sig för !!
Citat:
Ursprungligen postat av
AndreasGranen
Ja han verkar helt knäpp denhär åklagaren.
Minst sagt.
Mycket snack utan belägg om att åklagaren skulle vara inkompetent.
Jag tycker tvärtom att han verkar kunnig och erfaren, och har givetvis kött på benen för att stöda hans åtal mot fartyget. I nuläget misstänks inte fritidsbåtens förare för brott mot sjövägsreglerna. Och åter igen, som åklagaren skriver så baseras påståendet om påkörning bakifrån på detta:
- målspår från olycksbåten och lastfartyget, som båda tydligt visar ett upphinnande rakt bakifrån
- info från olycksbåtens förare
Åklagaren har tidigare dömt i liknande fall
År 2000 åtalade James von Reis föraren av en fritidsbåt till vårdslöshet i sjötrafik då denne inte väjde undan när fartyget Jesse Maersk låg bakom i farleden. Skillnaden här var att fartyget Jesse Maersk gav ljudsignaler och till sist själv väjde undan för fritidsbåten (
Göteborgs-Posten 2002-05-13). Så åklagaren har definitivt erfarenhet av denna typ av fall, även där fritidsbåten är den åtalade.
Men som sagt,
i denna olycka är det fartygskaptenen som är misstänkt.
Ett stort fartyg får inte förlita sig på att en liten båt ska upptäcka faran och flytta sig.