Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Varför kan inte svenska Cloetta börja med chokladkakor? 2-3 sorter i alla fall.
Cloetta är dock sunkigt och minst kakaohalt av alla väl? Var väl de som hamnade i blåsväder förut gällande smutsolja i sina produkter? Nu tror jag å andra sidan inte att Marabou skulle vara annorlunda.
Citat:
Att de gör så beror på att de kan, många av deras kunder har noll koll på kilopris, trots att det står på hylletiketten.
Detta handlar dock inte om kilopriset utan att produkten har minskat rejält i storlek/vikt. Även om man har noll koll på priser och storlekar/vikter så är det mer eller mindre omöjligt att inte märka att något minskat från 200 till 160 gram. Rutorna är ju betydligt mindre nu. Vore en sak om det vore typ 190 eller kanske 180... men 160 liksom. Det är nästan halvvägs ner till den tidigare mindre storleken på 100 gram.