Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Hade du något motargument till det jag nyss påstod?
95% av befolkningen är tekniskt okunniga, så varför skulle Apple inte passa dom flesta. Jag ser inget konstigt med det. Du har som sagt inte kommit med något motargument till varför Apple TV skulle vara något för tekniknördar.
Se så, fram med något motargument, annars kan man tro att du bara trollar.
Det finns såklart tekniknördar som kör AppleTV eller andra Apple-grejor. Att vara tekniknörd är inte uniformt och Apples produkter används i miljontals av tekniknördar världen runt, samt av folk som inte är tekniknördar.
Det finns ingen allenarådande definition på vad som är en tekniknörd eller vem som är det.
Men det slängs oftast fram som nåt sätt att insinuera att (om man inte är tekniknörd på det sätt att man fipplar med allt med och runt sin dator mobil etc, ändrar allt vare sig behövs eller inte, och helst gör olagliga ting som att stjäla andras material och hacka sig från att slippa betala) så är man en sämre människa.
Massvis med tekniknördar inom t ex NASA eller annan forskning använder Apple, liksom inom film/media-industrin vilket kan vara nog så tekniskt krävande och innovativt. De gör det för de anser Apples produkter håller hög klass vad gäller kvalitet, prestanda på hårdvara och mjukvara, materialval etc jämfört med vad konkurrensen bjuder.
Du dök upp i tråden med dessa inlägg och påståenden
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Skaffa Jellyfin och streama helt eget material.
Man kan streama helt eget material även med en Apple TV, visste du inte om det? Är inte du en tekniknörd…?
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Folk kan inte räkna. Köpa lunch ute varje dag istället för att fixa egna nyttigare matlådor. Tänk vad mycket det kostar i längden, både ekonomiskt och för kroppens hälsa.
Med det sagt. Apple TV är skräp. Det är en pryl för tekniskt okunniga människor. Skaffa Jellyfin istället.
Vad har matlådor med Apple TV att göra kan man undra. Vad Apple TV kan användas till har föga att gör med om vederbörande föder upp och slaktar svin själv för att göra sina köttbullar till lunchen, eller köper färdiga köttbullar eller hela matlådor på ICA.
Det finns många som hackar sina Apple TV, är det att vara tekniknörd?
En AppleTV kan knappast anses vara särskilt dyr sett till vad folk annars lägger pengar på utan att blinka.
Att påstå att Apple TV är skräp bara för att folk som inte lagar sina matdosor själv och därför skulle vara tekniskt okunniga känns bara som ett naivt okunnigt påstående endast för att provocera….
Apples produkter används världen runt till att t ex hålla igång och driften på avancerade anläggningar så tekniska att sannolikt det skulle få majoriteten av de på internetforum och liknande trådar som denna som påstår att Apple-grejor är för tekniska idioter att skita ner sig. Och vi har faktiskt några Apple TV här med…..