Jag undrar när ökad flyktingströmmar börjar märkas av i norra Europa. De lär försöka ta sig till länder som Tyskland, Belgien, Storbritannien, Nederländerna (har en stor minoritet från just Marocko redan) Norge, Österrike, och så Sverige såklart.
Politiker på högerkanten låter som de ska klara av det utan att det kommer att märkas, vi får se hur det blir med den saken. Jag är väldigt tveksam.
Tweet från Sveriges Statsminister Ulf Kristersson.
Ulf Kristersson
@SwedishPMDet är viktigt att Spanien agerar skyndsamt för att återfå kontroll över situationen och uppfylla sina åtaganden inom Schengensamarbetet. Om utvecklingen skulle riskera att påverka Sveriges säkerhet eller migrationssituation är regeringen beredd att vidta de åtgärder som krävs för att värna ordning och kontroll.
Den socialdemokratiska regeringen i Spanien får nu inte göra samma misstag som Socialdemokraterna i Sverige 2015 - där ett nej inte är ett nej.
Sedan vi fick uppgifter om detta har migrationsminister Johan Forssell varit i kontakt med sina nordiska motsvarigheter och utesluter inte att vidta de åtgärder som krävs för att 2015 inte ska hända igen.
Postad: 11:59 fm · 31 juli 2026 <> 685,1 tn visningar
Länk:
https://x.com/SwedishPM/status/2083130357717537092
Postar även Jimmie Åkessons (SD) tweet.
Jimmie Åkesson
@jimmieakessonDet här är inget mindre än en invasion. Spanien måste omedelbart stänga sin gräns. Gör de inte det bör landet uteslutas ur Schengen och gränserna mot Spanien stängas med omedelbar verkan.
Överenskommelsen om fri rörlighet inom EU (Schengen) förutsätter ett stort ansvar för att hålla den yttre gränsen stark. Den överenskommelsen är nu i praktiken bruten och Schengensamarbetet riskerar att falla
Postad: 9:32 fm · 31 juli 2026 <> 189,5 tn visningar.
Länk:
https://x.com/jimmieakesson/status/2083093534958145706
Citat:
Ursprungligen postat av
KFCnogger
Snyftartikel i Aftonbladet nu
Jag tror du glömde posta länken. Jag besökte aftonbladet.se men hittade ingen artikel alls om Ceuta