Citat:
Ursprungligen postat av
Potler
Om du har sjövett så utsätter du dig inte för detta och om så är fallet så är flytväst på och ingen kojar när det är oväder.
Sen är full uppmärksamhet A och O under alla förhållanden på sjön.
Vilket inte lillbåten hade.
Vad fartyget hade är väl ingen som vet.
Man väljer inte alltid vad man utsätter sig för på sjön, för man vet inte alltid vad som kommer att hända när man ger sig av. Man kan helt enkelt inte förutspå framtiden.
Självklart kojar man om det är oväder och man behöver sova. Hur ska man annars orka ta över efter dem som har vakten just nu? Ligger man ute en vecka till havs så kojar man om vartannat, oavsett väder. Det är därför vi ha särskilda sjökojer ombord.
Ingen större skillnad på en snipa.
Men visst är det också så att man, som tex i en snipa som denna, vid tillfällen då någon exceptionellt väder är på ingång, kan tänkas väcka alla ombord för att alla ska vara redo för olika risker som kan inträffa. I detta fallet kan jag förstå att man inte tyckte att alla behövde vara vakna ombord. Men det förtar så klart inte att man måste ha full uppmärksamhet.