Som de som har någonting innanför pannbenet kan se så är det jävligt enkelt att sitta bakom en dator och försöka låta som man kan något, när man i själva verket inte har en aning om vad man pratar om.'
Nu har vi två personer som direkt påstår att fartyget kunde kört rakt över den sten på 12.8m som jag inte bara nämnde utan att också i klartext svart på vitt påpekade är utmärkt med en
PRICK
En
prick är i navigationstermer, för alla de i tråden som inte vet, ett sjömärke. I detta fallet utgörs pricken av ett lateralmärke som är grönt till färgen. Det betyder att man ska hålla märket om styrbord när man går i farledens riktning.
Det står alltså en sjömärke vid 12.8m stenen. Kör fartyget rakt över där, så kommer det att köra rakt över pricken, som är kedjad till botten i stor, rent ut sagt, jävla sten.
Så NEJ, det är en utomordentligt dum idé att för fartyget att köra rakt över 12.8m stenen.
Den som fortfarande inte läst på om navigation kan ju då komma med det urbota dumma förslaget att fartyget sa ta pricken på fel sida. Jo, man kan köra långtradare på fel sida vägen också om man vill. Problemet för fartyget är flera med en sådan fullständigt idiotisk manöver, som verkligen hade kunnat resultera i rättsliga åtgärder emot besättningen.
Inte heller att förakta är de två grunden som finns lite längre öster ut om pricken på 1,3m resp 4,7m som dessutom inte är utmärkta för den som tar pricken på fel sida.
Så,nej, de som inte har navigationskunskaper och adekvat kunskap och erfarenhet kanske ska ta och tagga ner lite och lyssna till oss besserwissrar som ändå vet vad vi snackar om
Man framför helt enkelt inte nästan 100m långa stora fraktfartyg på fel sida om sjömärkena inne i trånga skärgårdar.