Citat:
Ursprungligen postat av
Constantinformant
För oss som inte har sjövana, inte kan trafikregler på sjön med mera. Flera skriver i tråden att det är ofattbart hur det kan hända, klantigt osv.
Förklara gärna för oss noviser: varför är det så osannolikt? Med lite risiga förhållanden mm så tänker jag kanske i min enfald, att det är konstigt att det inte händer fler olyckor. Båtar har ju annan bromssträcka. Vissa båtar är enorma kolosser som inte kan gira väck instantly.
Varför är det så osannolikt med krockar på sjön? Det framkommer ju här att småbåtar utan AIS kan vara svåra att se.
Tragiskt det som hänt så klart.
Angående sjöregler så har arbetstrafik företräde för fritidsbåtar.
Angående radar finns olika sändningslägen där man kan se olika långt bort från egna båten och då får man radarskugga närmre båten. På stora fartyg finns ibland fler än en radar pga detta. Tex en radar i fören som övervakar den blinda vektorn framför båten.
För en båt som behöver 500-1000m i svängradie finns inte så stor anledning att titta 100m framför fartyget under gång.
Lite som att titta 10m framför bilen när du ligger på motorvägen.
Den förlista båten hade förmodligen ingen AIS då hade fraktfartyget sett dem på den.
Alla fartyg har AIS enligt lag men för fritidsbåtar är det upp till var och en.
Min teori är att i och med att vrakdelar, dynor osv hittats så är det fartyget som träffat båten med en bogträff.
Har svårt att se att en snipa skulle fullständigt trasas sönder om den kör in i en vägg. Bogen är den starkaste delen på båten.
Varför är då frågan.
Jag gissar på motorproblem och de ligger och driver i farleden. Driver in i radarskuggan och fartyget klipper till snipan med bogen.
Mina tankar går till familjen i snipan.