Citat:
Ursprungligen postat av
AbortRetryIgnore
En stor del av världen har historiskt fått utstå "invällning" av engelsmän genom kolonisering och imperialism. När invandring sker på hemmaplan så beskylls en otydlig vänster och jag i ett annat land som sedan ifrågasätter kritiker av invandring vilka sitter i ytterligare ett annat land är tydligen en del av samma vänster.
Patrioter kallade sig de som bröt med engelsmännen och grundade USA. Elon Musk är en sydafrikansk idiot, om du vill ha en benämning på honom.
Du envisas med att måla in dig i vänsterhörnet med ditt svammel om
vår "arvssynd" kolonialismen och allmänna felbarhet.
Vi får väl se vilka som skriver historien, men det ligger inte i européers natur att betrakta sig som undersåtar till underlägsna kulturer. Såna som under lång tid har tillåtits etablera och sprida sig i våra länder. Därför hoppas och tror jag att de äkta européerna kommer att sätta stopp för förfallet, och kasta ut slöddret och deras medlöpare.