2026-07-26, 22:34
  #189673
Medlem
Pinkeponkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Ronald Wrejdes storebror Håkan (som också var polis) talade med Paulssons sambo någon dag senare. Sambon bekräftade Helins motringning. Det var så Söderström fick kännedom om motringningen. Den var inte fem minuter senare (som Söderström trodde). Den var mindre än två minuter senare. Söderström berättade om Helins motringning till Järfälla taxi i TV-programmet Forum den 18 november 1987. Den utreddes inte.

LAC för nybörjare

Paulssons sambo har uppenbarligen missförstått vem det var som motringde. Han trodde det var polisen men vi (och Paulsson) vet att det var LAC.

LAC-bandet var försvunnet 1987. På polisens kopia var motringningen från LAC inte med. Det betydde att det var lätt att få folk att tro att det var polisen som motringde.
Citera
2026-07-26, 23:00
  #189674
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkeponken
Paulssons sambo har uppenbarligen missförstått vem det var som motringde. Han trodde det var polisen men vi (och Paulsson) vet att det var LAC.

LAC-bandet var försvunnet 1987. På polisens kopia var motringningen från LAC inte med. Det betydde att det var lätt att få folk att tro att det var polisen som motringde.

Järfälla taxis växeltelefonist Ann-Louise Paulsson bekräftade själv att både samma radiooperatör i SBC (Ulf Helin) och samma larmoperatör i LAC (Kenneth Ed) ringde tillbaka.

I den ordningen.

Självklart visste Paulsson vilka som ringde tillbaka när hon nyss hade talat med samma personer mindre än två minuter tidigare.
Citera
2026-07-27, 00:05
  #189675
Medlem
csvenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Svaret blir långt. Hoppas det duger.

Polisens nya radiosystem System 80 började användas 1984. I System 80 kunde radiooperatörerna arbeta med flera händelser samtidigt (annars hade systemet varit oanvändbart). Ulf Helin var en av nio radiooperatörer i SBC (polisens sambandscentral). Det fanns nio bord i SBC. Helin kunde arbeta med skottlossningen och fylleristen samtidigt. Man skrev två typer av meddelanden i System 80: meddelanden om händelser (ingripandemeddelanden) och meddelanden om patruller som ingrep vid händelserna.

När man började skriva ett ingripandemeddelande (IM) om en ny händelse (eller började skriva om en patrull som ingrep) tidsstämplades ingripandemeddelandet (eller patrullen) automatiskt. Meddelandet tidsstämplades när man började skriva (därför kunde man ändra den automatiska tidsstämpeln innan man sände meddelandet). Inte när man sände. När man sände meddelandet blev det synligt för andra radiooperatörer på deras skärmar.

Om du började skriva ett IM om en ny händelse 15.14 (t.ex. ett bankrån) blev tidsstämpeln automatiskt 15.14. Låt oss säga att du sedan sände ett områdesanrop (till de närmaste vaktdistrikten) och att patrullerna X och Y svarade. Om du började skriva ett meddelande om patrull X 15.16 blev tidsstämpeln automatiskt 15.16. Om du började skriva ett meddelande om patrull Y 15.18 blev tidsstämpeln automatiskt 15.18.

Om du genast ändrade tidsstämpeln för patrull X till 15.14 blev det ingen asterisk. Bara två minuter hade gått sedan 15.14. Om du genast ändrade tidsstämpeln för patrull Y till 15.14 blev det en asterisk. Fyra minuter hade gått sedan 15.14. Gränsen var fyra minuter. Om man ändrade till en tid som var minst fyra minuter bakåt i tiden (vid tiden för ändringen) blev det en asterisk.

Pkom Gösta Söderströms son Henry kontrollerade den saken: "Om den manuellt indaterade tidpunkten avviker med mer än fyra minuter från datorklockan, framkommer detta på utskriften med en asterisk. Efterdatering är inget ovanligt. Det förekommer alltsomoftast när operatören inte hinner knappa in ärendena direkt, utan tvingas göra noteringar för hand."

Med all sannolikhet är detta vad som hände:

Ulf Helin började skriva ett IM om händelsen (skottlossningen) i slutet av samtalet med Ann-Louise Paulsson (växeltelefonist hos Järfälla taxi). Samtalet började 23.22.40 (70 sekunder efter skotten 23.21.30) och slutade 23.23.10 (enligt krkom Jan Länninges tidsstudie). Under samtalet lyckades inte Paulsson kontakta taxiföraren Anders Delsborn (han var upptagen med sina tre passagerare som ville avsluta resan och betala). Paulsson lovade Helin att försöka igen och avslutade samtalet.

Hon avslutade samtalet. Inte han (som framgår i förhöret med henne). Helin räknade med att Paulsson snart skulle återkomma. Att Helins IM tidsstämplades 23.23 är logiskt. Helin började skriva sitt IM 23.23. Han sände inte sitt IM 23.23. Helin räknade med att Paulsson skulle återkomma.

Strax efter samtalet från Paulsson blev Helin upptagen med fylleristen på Centralstationen. Radiooperatören Gunnar Johansson hade redan sänt ett IM och skickat en patrull 23.49. Helin skickade piket 1230 till platsen. Den fick automatiskt tidsstämpeln 23.24. Piket 1230 hann inte åka till Centralstationen. De tankade på Shell-macken vid Norra Bantorget. Tankningen tog några minuter.

När Helin blev upptagen med fylleristen svarade Birgitta Brolund ett inkommande samtal (Brolund satt framför Helin). "Polisen ... hallå?" Klockan var 23.23.35. Ingen svarade. Vittnet Leif Ljungqvist hade nyss lagt på. Den automatiska prioriteringen av samtal från 90000 fungerade inte i System 80 (systemet hade flera fel som ännu inte var åtgärdade).

Efter en kort stund (när Helin var klar med fylleristen) svarade Brolund ett nytt inkommande samtal. En växeltelefonist hos Stockholm taxi ringde. Även hon berättade om en skottlossning. Hon uppgav i förhör att "hon fick det intrycket att händelsen redan var känd av polisen". En kvinnlig polis svarade "ja, det var bra". Med all sannolikhet Brolund. Det fanns bara två kvinnliga poliser i SBC. Det var Brolund som svarade "polisen ... hallå?" (på LAC-bandet hörs att Låtta Lindgren har en ljusare röst än Brolund).

Samtidigt svarade Helin ett inkommande samtal. En växeltelefonist hos Solna taxi ringde (Ingrid Zetterström). Även hon berättade om en skottlossning. En annan taxiförare (Hans Johansson) hade kontaktat Solna taxi och Stockholm taxi två minuter tidigare. Zetterström uppgav inte samma adress som Paulsson. Nu var adressen Sveavägen - Apelbergsgatan. Zetterström uppgav i förhör att hon talade med en yngre polisman som verkade upptagen. Med all sannolikhet Helin (som var 29 år). Han svarade "vi får se vad vi kan göra".

Helin motringde Paulsson och frågade om adressen (Tunnelgatan eller Apelbergsgatan). Sedan sände han sitt IM. Helins IM fick den automatiska tidsstämpeln 23.23 (när han började skriva). "I omedelbar anslutning" till sitt IM sände han ett områdesanrop i område 1 (vaktdistrikten i innerstan). "Det är en uppgift från taxi att det är någon som blivit skjuten vid Tunnelgatan - Sveavägen." Piket 1230 svarade från Norra Bantorget (de tankade och åkte en minut senare). Piket 3230 svarade från Brunkebergstorg och var framme på 30 sekunder.

Helins meddelanden om 1230 och 3230 fick automatiskt tidsstämpeln 23.25. Han ändrade till 23.23. Samma tid som meddelandet om händelsen. När Helin gjorde den ändringen visste han inte vem brottsoffret var. Två minuter hade gått sedan 23.23. Ingen asterisk. En kort stund senare svarade radiobil 1520 från Hamngatan. Helins meddelande om 1520 fick automatiskt tidsstämpeln 23.25. Den ändrade han inte.

Som framgår på LAC-bandet ringde larmoperatören Kenneth Ed i LAC (Länsalarmeringscentralen) till radiooperatören Jan Hedlund i SBC 23.24.40 (Hedlund satt två bord till vänster om Brolund). Ed frågade Hedlund om skottlossningen var känd av polisen (samtalet pågick till 23.25.10). Paulsson hade ringt till Ed 23.23.40 och bett om en ambulans (samtalet pågick till 23.24.20), så fort Paulsson hade fått tag i Delsborn (som bad om en ambulans).

Att Delsborn bad om en ambulans hörde taxiföraren Anders Andersson. Kort tid senare stoppade han radiobil 2520 (med pkom Gösta Söderström och hans förare) på Kungsgatan (vid Regeringsgatans bro). Inte så fort Andersson hörde att Delsborn bad om en ambulans (som kommissionen antog). Det antagandet saknar stöd i förhören med Andersson. Radiobil 2520 var framme 10 sekunder före piket 3230.

Hedlund svarade Ed att inget IM om skottlossning var sänt. Inget IM om skottlossning syntes på Hedlunds skärm (på LAC-bandet hörs hans tangentbord när han letar). Ed ringde tillbaka till Paulsson 23.25.35 och bad henne bekräfta att adressen var i Stockholm och inte i Järfälla (Paulsson svarade 23.25.47). Hedlund ringde tillbaka till LAC 23.25.54 och bekräftade att Helins IM var sänt (Claes Bystedt svarade).

Helins motringning till Paulsson måste därför ha varit slut senast 23.25.35 (annars hade Ed inte fått svar av Paulsson). Helin måste därför ha sänt IM och områdesanrop mellan 23.25.10 (när Eds samtal med Hedlund slutade) och 23.25.35 (när Ed ringde Paulsson och Helin inte längre kunde få svar av henne).

Varken Länninge, kommissionerna eller bröderna Poutiainen utredde Helins motringning till Paulsson och vem som svarade Solna taxi och Stockholm taxi (att Solna taxi och Stockholm taxi fick svar av polisen var okänt för allmänheten före 2020). Radiooperatören Ronald Wrejde såg att Helin hade glömt att avsluta ingripandemeddelandet om fylleristen. Wrejde avslutade 01.50.

Ronald Wrejdes storebror Håkan (som också var polis) talade med Paulssons sambo någon dag senare. Sambon bekräftade Helins motringning. Det var så Söderström fick kännedom om motringningen. Den var inte fem minuter senare (som Söderström trodde). Den var mindre än två minuter senare. Söderström berättade om Helins motringning till Järfälla taxi i TV-programmet Forum den 18 november 1987. Den utreddes inte.

LAC för nybörjare

Larmtid 23.25.35? När menar du att Olof var inlastad i ambulansen?
Citera
2026-07-27, 00:19
  #189676
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av csvens
Larmtid 23.25.35? När menar du att Olof var inlastad i ambulansen?

Nej. 23.25.10. Sedan blir Jeppsson för långsam. 23.25.35 är en bortre gräns.

Olof var inlastad 23.28.30. Ambulans A951 körde 23.29.00. Med blåljus och sirén. De var på platsen i cirka tre minuter. Förarens samtal med LAC slutar strax efter 23.28.30. Ingen sirén hörs på LAC-bandet (miss av Axbergers företrädare Kjellsson).

Tyvärr finns inte Paulssons bekräftelse (av motringningarna från Helin och Ed i den ordningen) i något förhör (så vitt jag vet). Det brände till i A7838 (växeltelefonisten som avlöste Paulsson 06.00 förhördes 1987), men krinsp Thore Wiberg tog inte steget och frågade Paulsson (så vitt man kan se).

Krinsp Håkan Ströms förhör med med Paulsson 1991 (D13468-2) gällde en annan fråga.
__________________
Senast redigerad av Lebel 2026-07-27 kl. 00:54.
Citera
2026-07-27, 07:06
  #189677
Medlem
Knattarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Helins meddelanden om 1230 och 3230 fick automatiskt tidsstämpeln 23.25. Han ändrade till 23.23.

Det här är helt gripet ur luften.

Helin har aldrig sagt att han agerat så. Och det förutsätter att Helin dels missköter systemet och sedan ljuger om det.

Om Helin larmar (beordrar patruller) en viss tid ska han inte ”ändra” den tiden till samma tid som ingripandemeddelandet påbörjades. Det har du hittat på själv.

Larmtiden ska vara den verkliga larmtiden. Av lätt insedda skäl.

Det är bara att titta på IM-listorna så ser man vissa andra fall där IM-tiden och larmtiden inte matchar. Det är helt normalt. Men i Palmeärendet matchar de. Därför att Helin larmade inom samma minut som han påbörjade IM:et.

Helin har i efterhand gått i god för att larmtiden 23:23 är korrekt. Och vakthavande kommissarie Hans Koci bekräftade redan 01:00 på mordnatten att larmtiden var 23:23.


Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Det var så Söderström fick kännedom om motringningen.

Att Helin motringer betyder inte att han sitter på händerna och handlingsförlamat inte vidtar den mest basala åtgärden, det vill säga att larma. Självklart kan Helin ha larmat innan han någon minut senare fick anledning att dubbelkolla adressen. Det är med all sannolikhet vad som också skedde.

SOS Alarm stöter ofta på den här missuppfattningen i sitt arbete. Folk blir otåliga på deras frågor och tror att ingenting händer förrän alla frågor besvarats. ”Sluta ställa så många frågor och skicka hjälp någon gång”.

Ingenting kunde vara mer fel. SOS Alarm förklarar saken i sin FAQ:

Fråga: Varför ställer SOS-operatören så många frågor?

Svar: SOS-operatören ställer frågor till dig för att du vid behov ska få rätt hjälp till rätt plats så snabbt som möjligt. Under samtalet organiseras nödvändiga hjälpinsatser parallellt. Våra frågor fördröjer alltså inte hjälpen.

https://www.sosalarm.se/om-oss/vanliga-fragor-och-svar/for-privatpersoner/112-bra-att-veta-innan-du-ringer/

Att Helin någon minut senare dubbelkollar en adress som bara kan gälla ett av två gathörn ett stenkast från varandra, betyder alltså på intet sätt att han sitter helt handlingsförlamad och inte har vidtagit någon åtgärd. Det är också gripet ur luften.

Att en erkänt skicklig SBC-operatör skulle motta en inringd skottlossning inom 23:22-minuten men inte larma förrän efter 23:25 är inte trovärdigt.

Speciellt när det gäller två korsningar som bara ligger ett stenkast från varandra. Oavsett vilken korsning polisen hade kommit till hade de kunnat se den andra korsningen med sina egna ögon. Här är vyn från den ena korsningen till den andra:

https://ibb.co/ns9wCHtt

Vem som helst förstår att det centrala är att få blåljuspersonal till platsen så snabbt som möjligt. Inte slösa minuter på att vela när adresserna ändå är så nära. Vilket det också saknas belägg för och vilket vore snudd på tjänstefel.

Allt tyder på att Helin larmade inom 23:23-minuten och började skriva IM inom samma minut, men inte tryckte på ”Sänd” förrän 23:25. När han fått bekräftelse på att det varit skottlossning. Vilket han aldrig hade kunnat få om han aldrig skickat några poliser till platsen.
__________________
Senast redigerad av Knattarna 2026-07-27 kl. 07:56.
Citera
2026-07-27, 08:07
  #189678
Medlem
Pinkeponkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Järfälla taxis växeltelefonist Ann-Louise Paulsson bekräftade själv att både samma radiooperatör i SBC (Ulf Helin) och samma larmoperatör i LAC (Kenneth Ed) ringde tillbaka.

I den ordningen.

Självklart visste Paulsson vilka som ringde tillbaka när hon nyss hade talat med samma personer mindre än två minuter tidigare.

Källa på det?
Citera
2026-07-27, 08:23
  #189679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel


Cosi fan tutte började efter midnatt på Sturegatan 10 (800 meter från mordplatsen) och redovisades för Per-Göran Näss av Tore Forsberg 1988. Inga WT-män syntes i närheten. Det är allt.

Källa på det?

Det står ingenstans att operationen skulle "börja efter midnatt".
__________________
Senast redigerad av Utredaren 2026-07-27 kl. 09:17.
Citera
2026-07-27, 08:58
  #189680
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knattarna
Det här är helt gripet ur luften.

Helin har aldrig sagt att han agerat så. Och det förutsätter att Helin dels missköter systemet och sedan ljuger om det.

Om Helin larmar (beordrar patruller) en viss tid ska han inte ”ändra” den tiden till samma tid som ingripandemeddelandet påbörjades. Det har du hittat på själv.

Larmtiden ska vara den verkliga larmtiden. Av lätt insedda skäl.

Det är bara att titta på IM-listorna så ser man vissa andra fall där IM-tiden och larmtiden inte matchar. Det är helt normalt. Men i Palmeärendet matchar de. Därför att Helin larmade inom samma minut som han påbörjade IM:et.

Helin har i efterhand gått i god för att larmtiden 23:23 är korrekt. Och vakthavande kommissarie Hans Koci bekräftade redan 01:00 på mordnatten att larmtiden var 23:23.




Att Helin motringer betyder inte att han sitter på händerna och handlingsförlamat inte vidtar den mest basala åtgärden, det vill säga att larma. Självklart kan Helin ha larmat innan han någon minut senare fick anledning att dubbelkolla adressen. Det är med all sannolikhet vad som också skedde.

SOS Alarm stöter ofta på den här missuppfattningen i sitt arbete. Folk blir otåliga på deras frågor och tror att ingenting händer förrän alla frågor besvarats. ”Sluta ställa så många frågor och skicka hjälp någon gång”.

Ingenting kunde vara mer fel. SOS Alarm förklarar saken i sin FAQ:

Fråga: Varför ställer SOS-operatören så många frågor?

Svar: SOS-operatören ställer frågor till dig för att du vid behov ska få rätt hjälp till rätt plats så snabbt som möjligt. Under samtalet organiseras nödvändiga hjälpinsatser parallellt. Våra frågor fördröjer alltså inte hjälpen.

https://www.sosalarm.se/om-oss/vanliga-fragor-och-svar/for-privatpersoner/112-bra-att-veta-innan-du-ringer/

Att Helin någon minut senare dubbelkollar en adress som bara kan gälla ett av två gathörn ett stenkast från varandra, betyder alltså på intet sätt att han sitter helt handlingsförlamad och inte har vidtagit någon åtgärd. Det är också gripet ur luften.

Att en erkänt skicklig SBC-operatör skulle motta en inringd skottlossning inom 23:22-minuten men inte larma förrän efter 23:25 är inte trovärdigt.

Speciellt när det gäller två korsningar som bara ligger ett stenkast från varandra. Oavsett vilken korsning polisen hade kommit till hade de kunnat se den andra korsningen med sina egna ögon. Här är vyn från den ena korsningen till den andra:

https://ibb.co/ns9wCHtt

Vem som helst förstår att det centrala är att få blåljuspersonal till platsen så snabbt som möjligt. Inte slösa minuter på att vela när adresserna ändå är så nära. Vilket det också saknas belägg för och vilket vore snudd på tjänstefel.

Allt tyder på att Helin larmade inom 23:23-minuten och började skriva IM inom samma minut, men inte tryckte på ”Sänd” förrän 23:25. När han fått bekräftelse på att det varit skottlossning. Vilket han aldrig hade kunnat få om han aldrig skickat några poliser till platsen.

Tvärtom. Det där är något som du har hittat på.

När Ulf Helin har uttalat sig efteråt har han tvärtom sagt att det var viktigt att inte sända ett områdesanrop förrän händelsen var bekräftad.

Vad Helin klart och tydligt säger i förhöret den 13 mars 1986 är att han sände områdesanropet efter ("i omedelbar anslutning till") meddelandet om händelsen (skottlossningen). Det meddelandet sände Helin 23.25.10 eller några sekunder senare.

Därför såg Hedlund inget meddelande om händelsen (skottlossningen) när Ed ringde 23.24.40. Meddelandet om händelsen tidsstämplades 23.23 (automatiskt). När Helin började skriva meddelandet. Det sändes 23.25.

Helin kunde inte veta vilka patruller som skulle svara förrän områdesanropet var sänt och kunde inte skriva meddelanden om piket 1230 och piket 3230 förrän områdesanropet var sänt.

Den enda ordningsföljd som är möjlig är att Helin först sänder meddelandet om händelsen 23.25 (som tidsstämplades 23.23 när han började skriva), sedan områdesanropet och sedan meddelandena om 1230 och 3230, där han ändrar till samma tid som meddelandet om händelsen (23.23). Piketerna ingrep så fort de kunde. Helin ville inte ge dem en tid som såg sen ut. När han ändrade visste han inte vem brottsoffret var.

Tretton dagar senare (efter rabaldret med Gösta Söderström som började med helsidan i Dagens Nyheter den 4 mars) hade Länninge skäl att pressa Helin att tidigarelägga sändningen av meddelandet om händelsen till 23.23. Det var inte svårt att pressa Helin om den saken. Meddelandet om händelsen var tidsstämplat 23.23 och Helin hade själv ändrat piket 1230 och piket 3230 till 23.23.

Att ingen radiooperatör berättade offentligt vad som hände är inte konstigt.

De såg hur Holmér behandlade Söderström när han invände mot 23.23.
__________________
Senast redigerad av Lebel 2026-07-27 kl. 09:22.
Citera
2026-07-27, 09:19
  #189681
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkeponken
Källa på det?

Ann-Louise Paulsson kommer säkert ihåg att flera frågade och vad hon svarade.
Citera
2026-07-27, 09:20
  #189682
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Källa på det?

Det står ingenstans att operationen skulle "börja efter midnatt".

Till din tjänst.

D22289
Citera
2026-07-27, 10:01
  #189683
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Tvärtom. Det där är något som du har hittat på.

När Ulf Helin har uttalat sig efteråt har han tvärtom sagt att det var viktigt att inte sända ett områdesanrop förrän händelsen var bekräftad.

Vad Helin klart och tydligt säger i förhöret den 13 mars 1986 är att han sände områdesanropet efter ("i omedelbar anslutning till") meddelandet om händelsen (skottlossningen). Det meddelandet sände Helin 23.25.10 eller några sekunder senare.

Därför såg Hedlund inget meddelande om händelsen (skottlossningen) när Ed ringde 23.24.40. Meddelandet om händelsen tidsstämplades 23.23 (automatiskt). När Helin började skriva meddelandet. Det sändes 23.25.

Helin kunde inte veta vilka patruller som skulle svara förrän områdesanropet var sänt och kunde inte skriva meddelanden om piket 1230 och piket 3230 förrän områdesanropet var sänt.

Den enda ordningsföljd som är möjlig är att Helin först sänder meddelandet om händelsen 23.25 (som tidsstämplades 23.23 när han började skriva), sedan områdesanropet och sedan meddelandena om 1230 och 3230, där han ändrar till samma tid som meddelandet om händelsen (23.23). Piketerna ingrep så fort de kunde. Helin ville inte ge dem en tid som såg sen ut. När han ändrade visste han inte vem brottsoffret var.

Tretton dagar senare (efter rabaldret med Gösta Söderström som började med helsidan i Dagens Nyheter den 4 mars) hade Länninge skäl att pressa Helin att tidigarelägga sändningen av meddelandet om händelsen till 23.23. Det var inte svårt att pressa Helin om den saken. Meddelandet om händelsen var tidsstämplat 23.23 och Helin hade själv ändrat piket 1230 och piket 3230 till 23.23.

Att ingen radiooperatör berättade offentligt vad som hände är inte konstigt.

De såg hur Holmér behandlade Söderström när han invände mot 23.23.

Härliga gissningar
Citera
2026-07-27, 10:23
  #189684
Medlem
Knattarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Den enda ordningsföljd som är möjlig

I din lilla fantasivärld, kanske.


Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Skriv gärna fler invändningar. Ingen av oss har facit.


Bra att du erkände att du inte har facit.

Helin har i efterhand bekräftat att han larmade 23:23. Det står 23:23 som larmtid på IM-listan. Och vakthavande kommissarie Hans Koci bekräftade redan på mordnatten kl. 01:00 att larmtiden var 23:23.

Då kan man också kapa idiotiska tvåminutersstopp, att Nieminen ”inte mötte någon alls” på David Bagares gata och liknande mentala dikeskörningar.
__________________
Senast redigerad av Knattarna 2026-07-27 kl. 10:27.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in