2026-07-25, 19:02
  #49
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Room531
Finns ungar som rullar runt i 70-100+ på elsparkar... jag vet inte vad jag tycker faktiskt.. gillar inte elsparkarna så värst, (undrar också varför de fick större genomslag än andra elfordon som enhjulingarna och elbrädor) och men har också lite frihet under ansvar-syn på det.

Men att 12åringar glider runt i 30-50-80+km/h oftast utan ens hjälm är ju knappast bra.. Fast har nog själv varit uppe i dessa hastigheter på bräda i backar och inte alltid skydd, eller nästan aldrig skydd så vem är jag att döma. Fast när jag skaffar bräda igen snart (sönder) eller till nästa säsong ska jag nog börja använda hjälm innan man rullar ut för branta/längre backar faktiskt... en del vobbel, eller plätt med grus osv kan ju ge problem. Blir nog någon sorts slidehandskar med.

Men sen att de, elsparkarna är så tysta så man inte hör när de är på väg att susa om är ett problem. Lär ha skett många kollisioner genom det.

Jag skrev det någon gång här, och fick svar på att det är lag med ringklocka på elsparkar? Det har jag nog inte ens sett eller hört någon använda en enda gång.

Hur är greppet på elspark vid blött underlag?

Men ja, antagligen druckit för mycket i kombination med ovana att köra som det handlade om. Men kanske blöt asfalt med och dåligt grepp(?)

Ja, hastigheten på dessa är helt vansinnig.

Angående ringklocka på dessa tror jag inte ens finns på hyrsparkarna då inte jag heller har hört någon som använt dessa, kommer tyst i hög fart bakifrån och gärna så nära som möjligt den gående.
Som jag skrivit tidigare, skulle så gärna av misstag kasta ut en näve i ansiktshöjd på dessa idioter när de kommer. Kan vara ty man kastar med armen för att gestikulera något till den man går bredvid och oturligt nog så kommer en jävla elsparkare precis då.
Citera
2026-07-25, 19:03
  #50
Medlem
Jordgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yobitch123
Hur? Låter svindyrt ...
Behöver inte vara kemisk mätning, du fick länk i mitt förra inlägg.
Citera
2026-07-25, 19:06
  #51
Medlem
Womenwarriors avatar
Det med elsparkcycklar bör regleras bättre. 0 visionen med dödlighet verkar inte gälla detta område.
Citera
2026-07-25, 19:28
  #52
Medlem
Stadsdel norr?
Citera
2026-07-25, 20:14
  #53
Medlem
Hoglerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lasse-Gnesta
Stadsdel norr?

Jag har inte hört ett knyst och jag befinner mig i både geografi och åldersgrupp vilket gör det än mer intressant.
Citera
2026-07-25, 20:17
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slapphet
Mitt i natten tyder nog på att han var onykter.
Tragiskt iallafall.
Kvällskobb, finns väl inga Vuxna som kör sånt här skit och än mindre under berusning 2026 .
Citera
2026-07-25, 20:20
  #55
Medlem
Hoglerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slev
Kvällskobb, finns väl inga Vuxna som kör sånt här skit och än mindre under berusning 2026 .
Jag skulle tro att det, tvärtemot, är det föredragna färdmedlet under de förutsättningarna.
Citera
2026-07-25, 20:34
  #56
Medlem
PappaTribes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slev
Finns väl inga Vuxna som kör sånt här skit .

Klart det gör, utmärkt färdmedel ju.

Allt hänger lite på hur man framför fordonet.
Citera
2026-07-25, 21:00
  #57
Medlem
Riktigt sorgligt att sånt ska behöva hända men är nog nödvändigt för att det ska bli någon slags for fungerande lagstiftning. Jag föreslår maxhastighet på 15 km/h, hjälmtvång, åldersgräns på 15 år samt körkortskrav så är nog problemet snart löst.
Citera
2026-07-25, 21:20
  #58
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Det är väl storsjöyran den här veckan så det lär vara festande misstänker jag
Citera
2026-07-25, 22:00
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jatropha
Riktigt sorgligt att sånt ska behöva hända men är nog nödvändigt för att det ska bli någon slags for fungerande lagstiftning. Jag föreslår maxhastighet på 15 km/h, hjälmtvång, åldersgräns på 15 år samt körkortskrav så är nog problemet snart löst.

Precis, fler lagar och regler fungerar säkert. För de med olagliga skotrar stannar så fort polisman signalerar även i nuläget. Observera att det förekommer skriftlig ironi i ovanstående.
Citera
2026-07-25, 22:15
  #60
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dollmen
Dummaste jag hört på länge. Stadigare å mer lättkörda än cyckel å allt annat. Kört 5år å aldrig ramlat. Hur tror du annars småbarn skulle kunna köra? Det är deras omognad som är problemet 🤔

Jag ramlar iaf av och kommer en trottoarkant står jag på huvudet. Förbjud skiten! Totalförbud dessa mördarmaskiner. Inför krav på intergralhjälm, det är nog enda som hjälper om vi inte kan totalförbjuda dessa totalt livsfarliga leksaker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in