2026-07-24, 02:33
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neksnor
Det där är ju inget problem alls. Hissfobi bör vara ungefär lika farligt och vanligt som tunnelbanefobi, den stora skillnaden är att röret man färdas i lutar olika.
Fobier är inte ofarliga för den som drabbas. Vi kan inte ha offentliga transportmedel som vissa inte kan använda sig av, sedan kan vi inte göra något åt de som har torgskräck, men såklart vi måste göra det enkelt även för dom att kunna åka tunnelbana.

Är övertygad om att man tänkt så och inte gjort hissarna värre än själva tunnelbanetågen.

Egentligen är det inte konstigare att ta en hiss ner till tunnelbanan än att sedan åka tunnelbanan några stationer. Man måste få de med hissrädsla att inte känna som att de går in i en hiss.

Man åker vertikalt istället för horisontellt i hissen. Kanske de har fönster i hissen? Konst utanför? Kanske sittplatser? Skärmar med reklam för Pampers?
__________________
Senast redigerad av Stiffinger 2026-07-24 kl. 02:48.
Citera
2026-07-24, 04:02
  #50
Medlem
Skattebrotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neksnor
Londons tunnelbana är av annan åsikt.

Jag läste något i tråden om 40 personer per hiss, de innebär att 10000 personer behöver 250 hissturer, låt os avrunda till 240, alltså fyra turer per minut. Det bör inte vara några större problem, det handlar inte om en enda hiss.
Sedan ska de finnas plats på tågen för de passagerarna.

Londons tunnelbana är väl gammal och därför inte byggd så att påstigningen sker exakt under nedgången vid gatunivå. Inte för att jag åkt den speciellt ofta men det man tänker på mest är ju den där jättelånga (världens längsta?) rulltrappan som tar många minuter att åka. Där hade hursomhelst inte en hiss hjälpt eftersom man efter hissturen måste förflytta sig i sidled också.

De lappar och lagar på redan byggda system, sånt är aldrig en bra ide. Bygg något rejält och låt det vara tills dess ekonomiska livstid är slut, överväg då att göra något helt annat.
Citera
2026-07-24, 07:05
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tystnad
När jag jobbade ett tag i London åkte man mycket tunnelbana och vissa mindre stationer hade bara hissar och vanlig trappa (för utrymning)
Visst var det mera köer då en av hissarna var sönder, men ingen jätte vänte tid.
Dom lagade hissarna väldigt snabbt också.

Så funkar säkert i Stockholm men då måste man se till att har service avtal och reservdelar på lager
Tidigare erfarenheter visar på att hissar kommer vara ur funktion länge och vi kommer få vänja oss vid det.
Citera
2026-07-24, 08:01
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Twin Peaks
Jösses,du tror inte att det har gjorts riskanalyser och beräkningar för eventuella terrorattacker ,"el-stopp"osv.Blir det ett scenario där samtliga hissar,som med stor sannolikhet är brandhissar,inte fungerar och det behövs utrymmas/evakueras en tågstation 100 meter under marken,då använder man tågspåren.

Men projektet är ju ofullständigt redovisat för allmänheten som snart skall bruka dessa anläggningar. Varför inte ha en fullständigt öppen förklaring av hur man har löst dessa frågor som oroar och fortfarande är bristfälligt klargjorda för oss vanliga människor.

Hur skall man ordna med utrymningen av tunnelbanan om det som inte får inträffa ändå gör det. Totalt elbortfall, terrorattentat med sprängningar och giftgas, brand, skjutningar etc. Finns det möjlighet att utrymma "manuellt" tex genom arbetstunnlar eller liknande? Är utrymmena sprinklade och försedda med evakueringsfläktar för gaser? Hur räddar man äldre och personer i rullstol?
Utrymma via spåren kanske inte är möjligt då dessa är spärrade av ett ett brinnande, havererat tunnelbanetåg.
Moderna hissar kommer att gå sönder, frågan är bara när.

Jag litar inte reflexmässigt på att "experter" alltid gör rätt.
__________________
Senast redigerad av brakfesten009 2026-07-24 kl. 08:17.
Citera
2026-07-24, 08:10
  #53
Medlem
Ichwills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DunderGumman
På flera av de nya stationerna så kommer det bara finnas hissar. Varken rulltrappor eller vanliga trappor kommer finnas som alternativ.
Hur fan ska man komma ut om det uppstår en brand eller något liknande, ska folk stå där i elden och vänta på sin tur för att åka hiss då?

Trappor och nödutgångar måste väl ändå finnas?
Citera
2026-07-24, 08:23
  #54
Medlem
I Stockholm åker man inte hiss
Där åker man PISS
Citera
2026-07-24, 08:33
  #55
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neksnor
Minns någon station i London där det fanns dörrar på båda sidorna och spärrarna var placerade så att de som kom in i stationen hamnade vid ena dörren, som öppnades efter att utgående dörr, som ledde till utgångsspärrarna, hade öppnats.


Japp det var Russell Square tunnelbanestation vad jag kom ihåg då jag ofta åkte från detta då hotellet låg där, öppnades på bägge hållen, fanns en spiraltrappa ned också som skulle användas i nödfall , stod skyltar att den var långt ner ner om man valde ta trappan.

Covent Garden (Piccadilly line) hade också enbart hissar
Citera
2026-07-24, 08:46
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av brakfesten009
Det är väl till de här nya linjerna österut som man nu bygger. Där ligger perrongerna så djupt ner i berget så att det är mindre lämpligt att bygga så långa rulltrappor. Där tror man att man kan lösa det med snabbhissar i stället, men som man har påpekat här i tråden: det finns många risker med detta också.


Tyvärr ja. Det kunde annars nästan vara en turistattraktion med så långa rulltrappor. Tror Stockholm redan nu har några av världens längsta rulltrappor.
Citera
2026-07-24, 08:54
  #57
Medlem
Twitterturkens avatar
Med tanke på att många hissar i Stockholms tunnelbana står "ur funktion" i flera månader, i bland under ett helt år, så ska det bli intressant att se vad som händer här.

Kommer tunnelbanestationen stängas ner helt om hissarna inte längre fungerar?

Kommer man flyga in "experter" från utlandet som fakturerar 100 000 kronor i timmen?
Citera
2026-07-24, 09:37
  #58
Medlem
Jordgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
I en av de löjliga videorna på länken, där en skolfröken som ser ut som en meth knarkare berättar ...
Jag orkade bara kolla på halva, men det verkar som hon svarar på typ alla frågor här från tråden. Kunde inte hon sen svara löpande i alla andra flashbacktrådar också. Hon påminner lite om flashbacks rökande katt, så det vore klockrent. När nån frågade om brand svarade hon ungefär att äsch det brinner nästan aldrig, mest i papperskorgar.
Citera
2026-07-24, 09:40
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stiffinger
Finns inte alternativet trappor?
Nej, det är ju det som är kruxet.
Citera
2026-07-24, 09:41
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
Med tanke på att många hissar i Stockholms tunnelbana står "ur funktion" i flera månader, i bland under ett helt år, så ska det bli intressant att se vad som händer här.

Kommer tunnelbanestationen stängas ner helt om hissarna inte längre fungerar?

Kommer man flyga in "experter" från utlandet som fakturerar 100 000 kronor i timmen?

Ge två tre exempel är du snäll.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in