Citat:
Ursprungligen postat av
MjShamona
Att Linux numera skulle vara helt odugligt för spel låter motsägelsefullt med tanke på att du köpte en Steam Deck. Eller kör du kanske Windows på den också?
Får hoppas att Apple tar sitt förnuft till fånga och lättar lite på Linux-/Windows ARM-stödet i framtiden. Förr i tideninnan Apple Silicon, kunde man ju köra både macOS, Linux och Windows på Mac-datorer utan konstigheter. Det stärker bara plattformen och underlättar för både utvecklare och konsumenter.
Nej jag kör SteamOS på den, precis som den är avsedd. Det är åtskilliga spel som inte fungerar speciellt bra överhuvudtaget på steamdeck, dels pga hårdvaran är ganska prestanda svag, andra anledningar är att linux/proton fungerar så bra som det utmålas och ytterligare en stor del är antipiracy som har många kernel komponenter som inte fungerar alls på linux.
Apple har inte gjort något för att försvåra linux på mac, det är allmänt känt och något som asahi utvecklarna kommenterat på flera gånger att de tvärtom hjälpt till i många fall.
Men Apple har inget som helst intresse av att köra linux på mac, de kommer aldrig släppa drivrutiner osv för detta.
Och Linus Torvalds dödade i stort sett de entausiaster som faktiskt gjorde jättejobb med att reverse engineera och skriva drivrutiner för Apple hårdvaran till Linux, det är därför ungefär hälften av alla som jobbade med asashi slutade... Flera som är legendarer i reverse engineering kretsarena så som PS3s failoverflow osv.
Men kör med linux du om du vill ha en subpar upplevelse av spel, faktum är att kommersiella intressen så som Microsoft, Apple, Nvidia, Amd osv är de som driver industrin framåt och tekniker som Direct3D 12, Metal osv är långt före vad Vulkan faktiskt är (Vulkan kommer för den delen av DICEs direct-to-metal implementation) men Vulkan är ärligt talat det sämsta grafik APIet av alla, och det är inte någon personlig åsikt utan etablerat faktum.
Mesa osv är ändå värre men det är som tur är påväg att dö.
Det roligaste med alla er tangentbordskrigare är att ni förmodligen aldrig någonsin skrivit ett spel eller än mindre ett 3D program någonsin så ni förstår inte, du förstod ju inte ens vad Proton var eller varför Proton i bland spelar Direct3D 11 spel osv snabbare på linux än windows, när du kan uppnå exakt samma effekt med DXVK på Windows... Men ändå tillskriver det "linux" som om att Linux på något magiskt sätt gör saker bättre.
Linux fyller en funktion, men det är inte alls så överlägset som du tror. Och framförallt är inte Windows något skitsystem och framförallt inte macOS som kanske är ett av de bäst genomtänkta systemen någonsin.
Varför tror du inte Sony, Nintendo, Microsoft använder linux för sina spelkonsoller om de hade fått en massa gratis prestanda? Sony använder FreeBSD, Nintendo kör HorizonOS (som delvis är baserat på FreeBSD) och Microsoft kör ju så klart en nedbantad version av Microsoft på sina konsoller.
Men du menar de absolut största i spelbranschen är så dumma att de inte ser storheten med Linux? Idiot.